Kolędowanie z XX. Czartoryskimi

Muzeum Czartoryskich w Puławach kontynuując staropolską tradycję zaprasza do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. W tym roku kolędowanie z Rodziną Książąt Czartoryskich uświetni Zespół  Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Koncert rozpocznie jedna z najpiękniejszych polskich kolęd, czyli „Pieśń o narodzeniu Pańskim” znana również pod nazwą „Bóg się rodzi” śpiewana w rytm staropolskiego poloneza. Kolęda ta powstała w 1787 r. na zamówienie Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, siostry Adama Kazimierza Czartoryskiego. Autorem tekstu był Franciszek Karpiński, poeta związany z dworem Czartoryskich. Wiek XVIII przyniósł również takie kolędy jak Gdy śliczna Panna, Jezus Malusieńki, Tryumfy Króla Niebieskiego, które być może wspólnie zaśpiewamy podczas kolędowania.

Święta Bożego Narodzenia obchodzono za czasów Księstwa bardzo uroczyście. Były one związane z imieninami Księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i coroczną wentą dla ubogich, która była organizowana zaraz po świętach. Przybywały setki gości, urządzano bale, spektakle teatralne, tzw. żywe obrazy. Głównymi organizatorkami były Księżna Izabela i jej córka Maria Wirtemberska.

26 stycznia 2019 r. o godz. 16.00 spotkamy się  w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który w tym roku obchodzić będzie swoje 100-lecie postania, aby po 205 latach od otwarcia przez Księżną Izabelę Czartoryską tej przypałacowej Kaplicy kolędować z Rodziną Czartoryskich.