O nas

Muzeum Czartoryskich w Puławach jest młodą placówką, ale z ponad 200 – letnią tradycją. To tu w 1801 roku księżna Izabela Czartoryska otworzyła podwoje Świątyni Sybilli, która stała się pierwszym polskim muzeum   narodowym. Historia Puław i zabytkowe wnętrza pałacowe są doskonałym tłem dla eksponatów prezentowanych na naszej wystawie. Niezwykłej klasy pamiątki związane z historią Polski m.in. militaria, wśród których podziwiać można zbroję husarską czy szablę króla Stanisława Leszczyńskiego. Warto zwrócić uwagę na miniaturowe sarkofagi zawierające szczątki wybitnych Polaków. Ponadto, pokazane zostały również tarcze honorowe z dolnej kondygnacji Świątyni Sybilli oraz przedmioty związane z osobą Tadeusza Kościuszki. Szeroki wybór pamiątek zgromadzonych na wystawie to również sentymentalne drobiazgi fundatorki muzeum, wśród których podziwiać można m.in. gałązkę cedru posadzonego przy grobie Jerzego Waszyngtona, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki czy pukiel włosów króla Zygmunta Starego. Różnorodność zbiorów Czartoryskich to nie tylko kolekcja księżnej Izabeli. W salach ekspozycyjnych puławskiego muzeum prezentowane są również pamiątki zgromadzone przez wnuka księżnej, Władysława Czartoryskiego.

Od 2017 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach stało się samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. W ramach zwiedzania prezentujemy wystawę stałą „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię”. Organizujemy również wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11