Relacja z otwarcia Muzeum Czartoryskich w Puławach

Dnia 14 maja 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Czartoryskich w Puławach – instytucji prowadzonej przez Miasto Puławy. Zaproszenie przyjęło wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także członkowie rodziny Czartoryskich.

Uroczystość uświetnił koncert mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej, której akompaniował pianista Robert Grudzień oraz pokaz XVIII – wiecznej mody w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Stanisławowskie. Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni przez dyrektora Muzeum Czartoryskich w Puławach Honoratę Mielniczenko do zwiedzania wystawy stałej pt. „Ojczyzno, niechaj Cię uwiecznię”, na której mogli podziwiać nie tylko wspaniałą kolekcję Czartoryskich, ale także pierwszy nabytek Muzeum – list księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego pisany z Puław do Anny Hiżowej w 1811 r. Ten wyjątkowy eksponat został zaprezentowany w dniu uroczystego otwarcia placówki po raz pierwszy.

Ostatnim punktem programu było przejście z symbolicznym kluczem, wykonanym z okazji otwarcia Muzeum Czartoryskich w Puławach do Świątyni Sybilli znajdującej się w parku. Było to nawiązanie do historycznego pochodu z 1809 roku, któremu przewodziła księżna Izabela Czartoryska, twórczyni pierwszego polskiego muzeum.