Wyjątkowy zakup Muzeum Czartoryskich w Puławach

Od niedawna Muzeum Czartoryskich w Puławach może poszczycić się niezwykle cenną pamiątką. Zbiory powiększyły się o unikalny eksponat, sztambuch „Pobożne pamiątki”, prowadzony w latach 1846-55 przez córki Wojciecha Narbutta, posła na Sejm Wielki związanego z puławskim dworem książąt Czartoryskich.

Autorką tego niezwykłego dzieła była Teresa Narbutt, której ofiarowano większość wpisów i dedykacji, ona zaś opatrywała je przepięknymi opisami i komentarzami. Na uwagę zasługuje również wspaniała oprawa ilustracyjna, wykonana przez siostrę Teresy, Klementynę. Wśród kart sztambucha odnajdziemy wiele przepięknych wpisów oraz pamiątek religijnych, czy sentymentalnych (modlitwy, wspomnienia, obrazki z wizerunkami świętych i Matki Boskiej oprawione w misterne koronki, zasuszone zioła i kwiaty zebrane w ważnych dla autorki miejscach). Najcenniejsze dla Puław są m.in.: wizerunki Adama Kazimierza, jego żony Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej oraz ich listy pisane do Anny z Eysmontów Narbuttowej (matki autorki sztambucha); rysunek drzewa wykonany przez Adama Jerzego Czartoryskiego; widoki puławskich zabytków (Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, pałac Czartoryskich), malowane przez Klementynę Narbutt; gwasz Jana Piotra Norblina.

Na specjalny pokaz sztambucha w Muzeum Czartoryskich w Puławach trzeba będzie niestety poczekać. Wszystkich zainteresowanych tym, co kryją karty tego niezwykłego pamiętnika, zapraszamy do śledzenia muzealnego facebooka, gdzie sukcesywnie będziemy prezentować najciekawsze wpisy i pamiątki. Mamy nadzieję, że „podróż” po tym liczącym ponad 600 stron dziele będzie dla Państwa fascynująca.