Nowa publikacja Muzeum Czartoryskich w Puławach – katalog do wystawy „Kres Polskich Aten”

Prezentujemy Państwu najnowszą publikację przygotowaną przez zespół redakcyjny złożony z naszych pracowników – katalog wystawy „Kres Polskich Aten”, wydany w 2020 roku.

Wystawa, którą Muzeum Czartoryskich w Puławach otworzyło 30 listopada 2019 r., składa się z trzech oddzielnych ekspozycji: Powstanie Listopadowe, Wieńce z krypty XX. Czartoryskich oraz Współczesna Florystka Funeralna.

W prezentowanym katalogu znajdą Państwo tekst autorstwa dr. Marcina Ochmana dotyczący historii Wojska Polskiego w Królestwie Polskim i przebiegu powstania listopadowego, ale co warto podkreślić, nie mogło w nim zabraknąć związku tego zrywu narodowego z Puławami i rodziną XX. Czartoryskich.

Kolejnym elementem tej publikacji jest rozdział poświęcony eksponatom, które są w różny sposób związane z powstaniem listopadowym i jego uczestnikami, a także wielką emigracją. Na ponad 60 stronach prezentujemy fotografie różnorodnych obiektów (ok. 140), często publikowanych po raz pierwszy, ukazujących obie strony wojny polsko-rosyjskiej. Pochodzą one w większości z prywatnej kolekcji Marcina Zdrojewskiego, który pierwszy raz, na taką skalę udostępnił swoje zbiory placówce muzealnej.

Następny rozdział pozwoli nam, za sprawą tekstu pani Krystyny Kieferling, przenieść się do krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie. Dopełnieniem tego powrotu do przeszłości jest 20 przepięknych wieńców pogrzebowych, wykonanych na przełomie XIX/XX w.

W katalogu tym nie mogło też zabraknąć współczesnych wieńców, wykonanych przez najlepszych polskich florystów. W sumie zaprezentowaliśmy ich 14. Jednak wśród nich jest jeden wyjątkowy, gdyż został dedykowany pani na Puławach, Izabeli Czartoryskiej. Co ciekawe został on wykonany przez pracowników Muzeum Czartoryskich w Puławach, w ramach obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej, który świętowaliśmy w 2019 roku.

Zapraszamy do zakupu!

Okładka – twarda, kolorowa, format A4

Wnętrze – pełny kolor, wykonany na kredzie matowej

Ilość stron  – 120