
Szkoły średnie
LEKCJE MUZEALNE
- Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób.
- W zajęciach może uczestniczyć tylko jedna klasa szkolna lub grupa przedszkolna. Prosimy nie łączyć grup.
- Zajęcia trwają około godziny.
- Opłata za jedno spotkanie wynosi 60 zł .
Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: 503 902 480
e-mailem: edukacja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.
TEMATY ZAJĘĆ
- Pani na Puławach
Lekcja w całości poświęcona księżnej Izabeli Czartoryskiej – jej osobie, życiu i dokonaniom.
- Pierwsze polskie muzeum
Dlaczego Puławy są tak ważnym miejscem na kulturalnej i historycznej mapie naszego kraju? Co stanowiło o wyjątkowości Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego? Czego dokonała księżna Izabela Czartoryska? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy uzyskają zwiedzając pałac w Puławach i chodząc tymi samymi ścieżkami, co ponad 200 lat temu księżna Czartoryska.
- Poznajemy rodzinę XX. Czartoryskich
Zajęcia przybliżą rodzinę książąt Czartoryskich – ich życie, dokonania, sukcesy, ale też porażki. W trakcie godzinnego spaceru po Muzeum Czartoryskich w Puławach uczestnicy poznają postać księżnej Izabeli Czartoryskiej i jej męża – księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz ich dzieci.
- Jak czytać obrazy – czyli co artysta miał na myśli
Dama z gronostajem, Krajobraz z miłosiernym samarytaninem i wiele innych arcydzieł są nie tylko piękne, ale również opowiadają nam jakąś historię. By ją odczytać – musimy wiedzieć jak. Zajęcia przygotowują młodzież do uważnego przyglądania się dziełom sztuki, doszukiwania się w nich przekazów, inspiracji, znaczeń.
- Savoir vivre wczoraj i dziś
Czy savoir vivre ma dziś zastosowanie? Ile z zasad dobrego zachowania wykorzystujemy w życiu codziennym. Czy umiemy się odpowiednio zachować w różnych sytuacjach? Przypomnimy, przedstawimy i zastosujemy zasady savoir vivre.
- Zagraj z nami w „Muzeum”
Wizyta w muzeum nie musi być nudna! Dla naszych odwiedzających przygotowaliśmy wielkoformatową grę planszową, dzięki której poznają historię Puław i rodzinę książąt Czartoryskich.
WARSZTATY
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Zajęcia trwają 1,5 godziny.
Opłata za jedno spotkanie wynosi 150 zł .
Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: 503 902 480
e-mailem: edukacja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.
TEMATY ZAJĘĆ
- Władca wiecznego pióra
Tekst i jego tajemnice – zajęcia związane ze sztuką pięknego pisania – ale odniesiemy się do współczesności – czy kaligrafia ma nadal zastosowanie, jeżeli tak to gdzie? Będzie o dawnym piśmiennictwie – skryptoriach, pierwszych krojach pisma. Przyjrzymy się bliżej układowi tekstu, wyjaśnimy czym są wersaliki, a czym kapitaliki, co oznacza literka „I” i jakiego pisma odręcznego używamy wszyscy. Nie zabraknie zajęć praktycznych – pięknego pisania i tworzenia własnych inicjałów.
- Sztambuch i pamiętnik
Czym jest sztambuch, a czym pamiętnik? Kto je pisał i co w nich możemy znaleźć? Jaką wiedzę o przeszłości w nich znajdziemy? Czy dawna sztuka pamiętnikarska może być dla nas inspirująca? Wzbogaceni w tę wiedzę i stosując techniki artystyczne wykorzystywane w sztambuchu, wspólnie wykonamy zaproszenie, kartkę lub karnet wizytowy.
- Tajemnice herbów
Czy każdy z nas może mieć swój indywidualny herb? Jak najbardziej! Jednak by stworzyć swój herb, musimy znać zasady jego powstawania. Te zajęcia nam w tym pomogą! Dowiemy się skąd wzięły się herby, z jakich elementów się składają i co oznaczają. Poznamy legendy herbowe i historie związane z zwołaniami rodowymi. Uczestnicy spróbują swoich sił w trudnej sztuce blazonowania oraz stworzą swój indywidualny herb, wymyślą zawołanie i legendę.
- Żywe obrazy
Czym są żywe obrazy, jak powstają, jaką historię opowiadają. Uczestnicy zajęć stworzą żywe obrazy inspirowane dziełami sztuki, ale też współczesnymi i fikcyjnymi wydarzeniami – ale zadanie będzie utrudnione, ponieważ wszystko będzie trzema przedstawić w duchu przełomu XVII i XVIII wieku. Uczestnicy stworzą stroje, peruki, scenografie. Żywe obrazy uwiecznimy na zdjęciach, które będzie można następnie zgrać.
- Arcydzieła wokół nas
Otaczają nas arcydzieła! Ale czy wizerunek „Damy z gronostajem” umieszczony na koszulce jest jeszcze dziełem sztuki? A może stanowi już coś innego? Czy możemy wykorzystywać dzieła sztuki, zmieniać je i używać ich jako inspiracji do tworzenia nowych rzeczy? Czy zmiana lub skopiowanie dzieła i dodanie do niego nowych elementów jest sztuką i kto wówczas jest autorem dzieła? Uczestnicy wykonają własną kopię słynnego dzieła sztuki.
- Dawni „gadżeciarze”
Gadżety kojarzą się nam głownie z współczesnością. Jednak czy gadżety są „nowym” wynalazkiem? Porozmawiamy o gadżetach – tych dawnych i tych współczesnych. Czym się różnią od siebie różnią, a może są takie same? Uczestnicy stworzą własne gadżety z wykorzystaniem żywicy epoksydowej.