Wystawy czasowe

EKSPOZYCJA PAŁAC CZARTORYSKICH

Nieznane widoki puławskiej rezydencji
wystawa planszowa prezentowana w Sieni prowadzi zwiedzającego przez historię puławskiej rezydencji poczynając od najwcześniejszych relacji graficznych pochodzących z XVII wieku. Dzięki ułożonym chronologicznie planom oraz utrwalonym widokom puławskiego pałacu i jego otoczenia można prześledzić zmiany wprowadzane przez kolejnych właścicieli.

ryc. Magdalena Bystry, Pałac Czartoryskich w Puławach od strony Kępy, I poł. XIX w., sepia, wł. Muzeum Narodowego w Krakowie/ Muzeum Książąt Czartoryskich


Na wentach i w salonach
wystawa prezentowana w Sali Rycerskiej składa się z dwóch części. Pierwsza część tytułu odnosi się do okresu Wielkiej Emigracji i ośrodka polonijnego Hotel Lambert w Paryżu, w którym prężnie działała rodzina książąt Czartoryskich z księciem Adamem Jerzym i jego żoną Anną na czele. Na wystawie można podziwiać między innymi porcelanę z kolekcji pana Macieja Radziwiłła oraz  bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej z kolekcji Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. Uzupełnieniem tej części wystawy są zdjęcia przedstawiające wygląd wnętrz Hotel Lambert i żyjących w nim przedstawicieli rodu książąt Czartoryskich. Druga część tytułu wystawy „Na wentach i w salonach” nawiązuje do rekonstrukcji wnętrza saloniku z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługują meble tzw. simmlerowskie oraz piękna błękitna porcelana należąca do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich.


EKSPOZYCJA DOMEK ALEKSANDRYJSKI

Ekspozycja czasowo niedostępna.


EKSPOZYCJA ŚWIĄTYNIA SYBILLI

Ekspozycja czasowo niedostępna.


EKSPOZYCJA DOM GOTYCKI

Ekspozycja czasowo niedostępna.


EKSPOZYCJA PLENER

Wszystko wewnątrz zachwyca, wszystko zewnątrz nęci
wystawa planszowa przygotowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 2023 roku. Usytuowana w sąsiedztwie Altany Chińskiej przedstawia widoki Dolnego Ogrodu wraz z merytorycznym komentarzem.

ryc. Widok parku w Puławach z pawilonem  chińskim, 1796 r, akwarela, wł. Muzeum Narodowe, Poznań.


Na górnym zdjęciu zegar kominkowy XIX w, Francja, własność Muzeum Czartoryskich w Puławy, nr inwent. MCP/29/AH

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955