Wystawy czasowe

EKSPOZYCJA PAŁAC CZARTORYSKICH

Nieznane widoki puławskiej rezydencji
wystawa planszowa prezentowana w Sieni prowadzi zwiedzającego przez historię puławskiej rezydencji poczynając od najwcześniejszych relacji graficznych pochodzących z XVII wieku. Dzięki ułożonym chronologicznie planom oraz utrwalonym widokom puławskiego pałacu i jego otoczenia można prześledzić zmiany wprowadzane przez kolejnych właścicieli.

ryc. Magdalena Bystry, Pałac Czartoryskich w Puławach od strony Kępy, I poł. XIX w., sepia, wł. Muzeum Narodowego w Krakowie/ Muzeum Książąt Czartoryskich


Między sztuką a sercem. Akwarelowa opowieść o Pani na Puławach

28 artystów – akwarelistów z kraju i zza granicy należących do Grupy Lubelskiej chcąc uczcić 280. rocznicę urodzin niezwykłej kobiety – Izabeli z Flemingów księżnej Czartoryskiej stworzyli blisko 60 prac inspirując się jej życiem, dokonaniami i pozostawionym przez nią dziedzictwem.

Grupa Lubelska – to nieformalna nazwa artystów akwarelistów związanych z Lubelszczyzną poprzez miejsce urodzenia, zamieszkania, czy miejsce ukończenia edukacji artystycznej. Do zaprezentowania swoich dzieł zostali zaproszeni również goście/Przyjaciele: Honorata Mielniczenko – dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach (absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida w Lublinie, a także historii sztuki na KUL w Lublinie oraz muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie), Paweł Maj – prezydent Miasta Puławy (absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Wydziału Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) oraz Jadwiga „Inka” Zamoyska praprapra…wnuczka księżnej Izabeli Czartoryskiej i córka ostatnich hrabiów Zamoyskich i właścicieli Pałacu w Kozłówce. Prezentowany zbiór prac jest niezwykle różnorodny – od odwzorowanych z fotograficzną dokładnością pejzaży uwieczniających dziedzictwo architektoniczne księżnej Izabeli Czartoryskiej pozostawione w Puławskim parku m.in. Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Altana Chińska, Domek Aleksandryjski, Pałac Marynki, po portrety księżnej te realistyczne, oparte na niezwykłej wrażliwości po symboliczne, wielobarwne na granicy surrealizmu, groteski czy w końcu te stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji. Artyści, każdy na swój unikalny sposób, pochylili się nad bogatym życiorysem księżnej, a przede wszystkim nad jej wizjonerską działalnością.


Na wentach i w salonach
wystawa prezentowana w Sali Rycerskiej składa się z dwóch części. Pierwsza część tytułu odnosi się do okresu Wielkiej Emigracji i ośrodka polonijnego Hotel Lambert w Paryżu, w którym prężnie działała rodzina książąt Czartoryskich z księciem Adamem Jerzym i jego żoną Anną na czele. Na wystawie można podziwiać między innymi porcelanę z kolekcji pana Macieja Radziwiłła oraz  bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej z kolekcji Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. Uzupełnieniem tej części wystawy są zdjęcia przedstawiające wygląd wnętrz Hotel Lambert i żyjących w nim przedstawicieli rodu książąt Czartoryskich. Druga część tytułu wystawy „Na wentach i w salonach” nawiązuje do rekonstrukcji wnętrza saloniku z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługują meble tzw. simmlerowskie oraz piękna błękitna porcelana należąca do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich.


Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina (23.09.2024-31.12.2024)

Pierwsza monograficzna wystawa graficznej twórczości Norblina w zestawieniu z pracami mistrza Rembrandta i pracami XVIII-wiecznych rembrandtystów. Do Puław zawitają prace między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki PAU i PAN, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nie zabraknie wątku puławskiego, ponieważ w tym roku przypada okrągła 250 rocznica związków rodziny Czartoryskich z Janem Piotrem Norblinem. Warto podkreślić, że to właśnie księżna Izabela z Flemingów i jej mąż Adam Kazimierz Czartoryscy sprowadzili do Polski tego francuskiego artystę.
Wystawa jest również okazją do pierwszego publicznego zaprezentowania puławskiego zbioru grafik Norblina i jego ucznia Michała Płońskiego podarowanego naszemu Muzeum przez Rodzinną Fundację Blochów w Nowym Jorku.
Kuratorem wystawy jest dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, specjalista od grafiki dawnej, w szczególności twórczości Jana Piotra Norblina.


EKSPOZYCJA DOMEK ALEKSANDRYJSKI

Obrazy wspomnień. Pamiątki po Marii Zaborowskiej przekazane do zbiorów Muzeum Czartoryskich w Puławach

Wystawa powstała w podziękowaniu za ogromny wkład, jaki Maria Zaborowska wniosła w działania Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta – działu Muzeum Czartoryskich w Puławach. Angażowała się w warsztaty dla seniorów, pomagała w identyfikacji dawnych fotografii, a także chętnie dzieliła się wspomnieniami i rodzinnymi archiwaliami. Dzięki ekspozycji dowiecie się Państwo, kim była Maria Zaborowska, oraz zobaczycie około 30 oryginalnych fotografii. Stanowią one zaledwie część znacznie większego zbioru, który został przekazany do naszego archiwum przez jej syna, Grzegorza Zaborowskiego.


Puławy w cieniu Zakładów Azotowych

Wystawa ta to kontynuacja dwóch poprzednich ekspozycji z lat 2024–2025, zrealizowanych przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta – działu Muzeum Czartoryskich w Puławach z okazji 120. rocznicy nadania Puławom praw miejskich.

Celem wystawy „Puławy w cieniu Zakładów Azotowych” autorstwa Zbigniewa Kiełba jest ukazanie przeobrażenia małomiasteczkowych Puław w prężny ośrodek miejski, rozwijający się w symbiozie z wielkim kombinatem chemicznym, ale także przybliżenie codzienności puławian na tle tych zmian. Dla wielu mieszkańców nie będzie to odległa historia, lecz sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa i młodości. Z kolei dla młodszego pokolenia to unikalna okazja, by poznać nieznane im dotąd oblicze swojego miasta.


,,Puławy – ludzie, miasto, modernizm. Andrzej Tuźnik – malarstwo”. To kontynuacja dwóch poprzednich wystaw z lat 2024-2025 zrealizowanych przez pracownię z okazji 120. rocznicy nadania Puławom praw miejskich.

Ta unikalna wystawa to cykl 10 obrazów których tematem jest człowiek w relacji do modernistycznej architektury miejskiej lat 60.–80. XX w. Autor powraca w swojej twórczości do rodzinnego miasta. Cykl ten jest artystyczną refleksją nad tożsamością Puław oraz wpływem przestrzeni modernistycznej na ludzkie doświadczenie i pamięć. Projekt ma również wymiar edukacyjny – za pomocą języka współczesnego malarstwa przypomina o dziedzictwie modernizmu, jego kontekście społecznym oraz estetyce.


EKSPOZYCJA ŚWIĄTYNIA SYBILLI


EKSPOZYCJA DOM GOTYCKI


EKSPOZYCJA PLENER


Na górnym zdjęciu zegar kominkowy XIX w, Francja, własność Muzeum Czartoryskich w Puławy, nr inwent. MCP/29/AH

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955