PAMIĘTNY I CHLUBNY ROK 1809 – wielka rekonstrukcja historyczna

Wkrótce kulminacja obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Muzeum Czartoryskich w Puławach w 2019 roku, są poświęcone tej wielkiej Puławiance i jej dokonaniom.

29 czerwca 2019 roku wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową „Księżna Izabela Czartoryska – dux femina facti”.

Dzień później, 30 czerwca, zapraszamy na wielką rekonstrukcję historyczną „Pamiętny i chlubny Rok 1809”.

Odtworzymy uroczystości związane z 210 rocznicą otwarcia Domu Gotyckiego i wizytą Księcia Józefa Poniatowskiego oraz jego zwycięskich wojsk w Puławach. Przypomnijmy, wskutek wojny polsko-austriackiej do ziem Księstwa Warszawskiego przyłączono część Galicji. Wojska Polskie dowodzone przez Księcia Józefa Poniatowskiego wyzwoliły Lublin, Sandomierz i Lwów. Te zwycięskie kampanie dały nadzieję Polakom na niepodległość, a wojska triumfalnie wkroczyły do Puław, by oddać hołd twórczyni pierwszego polskiego muzeum narodowego – Księżnej Izabeli Czartoryskiej i chlubnym pamiątkom zgromadzonych w Świątyni Sybilli. Izabela Czartoryska powitała Księcia Józefa Poniatowskiego paradnym orszakiem, w którym szli mieszkańcy Puław i okolic, żołnierze, rodzina Czartoryskich oraz ich goście. Wszyscy nieśli najcenniejsze narodowe pamiątki ze zbiorów Świątyni Sybilli. Były to między innymi pamiątki po Piastach, Jagiellonach, Wazach, zdobycze wiedeńskie, buławy hetmańskie i inne pamiątki związane z chlubną przeszłością Polski.

Dom Gotycki, fot. Pracownia fotograficzna MNK