Szkoły podstawowe

LEKCJE MUZEALNE

 • Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób.
 • W zajęciach może uczestniczyć tylko jedna klasa szkolna lub grupa przedszkolna. Prosimy nie łączyć grup.
 • Zajęcia trwają około godziny.
 • Opłata za jedno spotkanie wynosi 60 zł .

 

Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: 503 902 480
e-mailem: edukacja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

 

Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.


TEMATY ZAJĘĆ

KLASY I-III

 • Moja pierwsza wizyta w muzeum

Czym jest muzeum, co to jest eksponat i kolekcja? Czy każdy zabytek jest dziełem sztuki? Dlaczego nie można dotykać niektórych rzeczy na ekspozycji,  czym zajmują się osoby pracujące w muzeum. Czy moja zabawka może stać się kiedyś zabytkiem? Jak z tym wszystkim związany jest biały kruk? Lekcja przeznaczona dla maluchów, które po raz pierwszy odwiedzają muzeum. Dzieci poznają zasady zachowania się w muzeum. Dowiedzą się kto w nim pracuje. W trakcie zwiedzania ekspozycji zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z muzealnictwem.

 •  Poznajemy rodzinę Czartoryskich

Izabela, Adam Kazimierz, Adam Jerzy, Maria, Zofia, Władysław i wielu innych Czartoryskich – kim byli, czego dokonali, jak zostali zapamiętani i co zostawili po sobie.  Zajęcia przybliżają historię Puław poprzez poznanie dokonań rodziny Czartoryskich. Uczestnicy dowiedzą się co doprowadziło do osiedlenia się tego rodu w Puławach oraz poznają sylwetki poszczególnych przedstawicieli Czartoryskich.

 •  Kto ty jesteś? Polak mały!

W oparciu i historię Puław oraz dokonania rodziny Czartoryskich, dzieci dowiedzą się co znaczą naród, patriotyzm oraz bohater narodowy np. Tadeusz Kościuszko. Poznają barwy i symbole narodowe oraz legendę o Lechu, Czechu i Rusie.

 •  Jak dobrze znasz park w Puławach?

Czy w Świątyni Sybilli mieszkała Sybilla? Czy Altanę Chińską przeniesiono z Chin? Czego pilnowała puma i dlaczego na ścianach Domu Gotyckim poprzyklejano kawałki z różnych starych budynków? Uczestnicy lekcji uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące puławskiego parku i jego historii. Dowiedzą się o przeznaczeniu poszczególnych obiektów parkowych, poznają historię puławskiego pałacu i ogrodu.

 • W warsztacie artysty

Czy artysta malował samego siebie? Czym się różni pejzaż od płaskorzeźby? Na czym malowano i czego do tego używano? Zajęcia pozwolą zaznajomić się z warsztatem artysty. Podczas spaceru po ekspozycji muzealnej, uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane ze sztuką takie jak: obraz, rzeźba, popiersie, portret, miniatura, płaskorzeźba, autoportret. Na przykładach poznają techniki malarskie, dowiedzą się w czym można rzeźbić oraz czym jest symetria.


KLASY IV-VIII

 • Pierwsze polskie muzeum

Zajęcia dotyczą pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli. Uczestnicy dowiedzą się jak doszło do jego powstania, kto i kiedy je założył, jakie pamiątki były w nim gromadzone. Prowadzący przybliży postać Tadeusza Czackiego i jego rolę przy gromadzeniu pamiątek. Prowadzący omówi w jaki sposób Izabela Czartoryska pozyskiwała eksponaty do Świątyni Sybilli oraz co nam dziś mówi „Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim”. Nie zabraknie taż przybliżenia postaci pierwszego kustosza puławskiego muzeum.

 • Tajemnice dawnej zbrojowni

W zabytkowych wnętrzach pałacu w Puławach uczniowie poznają tajemnice dawnej zbrojowni. Dowiedzą się czym różni się szabla od miecza. Po co rycerzom był napierśnik i kolczuga, jakie elementy uzbrojenia rycerza odnajdziemy w herbach. Wyjaśnimy też do czego służył regiment, buzdygan, dziryt i garłacz. Uczestnicy dowiedzą się co przyczyniło się do legendy husarii oraz z dlaczego łuk wschodni wygląda inaczej niż tradycyjny.

 • „Poznaj pana po cholewach” – czyli jak się żyło w dawnych czasach

Zajęcia skupiają się na życiu w dawnych czasach – kulturze i obyczajach. Na podstawie eksponatów uczestnicy poznają kulturę sarmacką, poznają najbardziej znanych polskich sarmatów. Dowiedzą się jak wyglądała codzienność kobiety –  miedzy innymi poznają elementy stroju, dowiedzą się do czego kobietom służyły piegi zwane muszkami i wachlarze. Uczestnicy przyjrzą się dawnym meblom, elementom zastawy stołowej oraz przedmiotom związanym z religią.

 • Mitologia i sztuka antyczna

Puławy nazywane były „Polskimi Atenami”. W trakcie zajęć uczestnicy sprawdzą, czy ta nazwa była uzasadniona, poszukają też nawiązań do sztuki i mitologii antycznej. Podczas spaceru po ekspozycji zostaną wyjaśnione takie pojęcia jak sztuka klasyczna, klasyczne porządki kolumn. Uczestnicy dowiedzą się między innymi kim był Hermes, Atena, Sybilla, Satyr, Venus, Amor czy Meduza.


WARSZTATY

Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Zajęcia trwają 1,5 godziny.
Opłata za jedno spotkanie wynosi 150 zł .

 

Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: 503 902 480
e-mailem: edukacja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

 

Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.


TEMATY ZAJĘĆ

KLASY I-III

 • Moja pierwsza wizyta w muzeum
 • Czy księżniczki i rycerze istnieli naprawdę
 • Tajemnice herbów
 • Zaprojektuj ogród razem z Księżną Izabelą Czartoryską

KLASY IV-VIII

 • Moja pierwsza wizyta w muzeum
 • Co można wyczytać z herbów i drzew genealogicznych
 • Tajemnice puławskiego pałacu

Kontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955
GODZINY OTWARCIA Pon - Nd. 8.00 - 16.00