30-ta edycja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa za nami – relacja z wydarzenia

Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem” w sposób szczególny nawiązuje do działalności Muzeum Czartoryskich w Puławach, miejsca wypełniającego ideę Księżnej Izabeli Czartoryskiej „PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚCI”. Muzeum połączone historycznym miejscem narodzin polskiego muzealnictwa oraz tradycją szczególnego umiłowania ojczyzny i kultu bohaterów narodowych po raz pierwszy włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa i zorganizowało historyczny spacer śladami dziedzictwa księżnej Izabeli Czartoryskiej.

                                      


W sobotę 17 września o godzinie 11:00 na uczestników wydarzenia pt. „Przeszłość Przyszłości – śladami dziedzictwa księżnej Izabeli Czartoryskiej” czekali pracownicy Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pierwszym punktem spaceru było oprowadzanie po ekspozycji muzealnej mieszczącej się w najpiękniejszych salach pałacu Czartoryskich w Puławach.

        

Rozpoczęcie wydarzenia w tym miejscu miało głębokie uzasadnienie, ponieważ nie sposób mówić o spuściźnie, którą zostawiła księżna Izabela Czartoryska bez przybliżenia historii miejsca oraz rodzin, które tu mieszkały tj. Lubomirskich, Sieniawskich oraz samych Czartoryskich. Sala Tradycji wypełniona pamiątkami po rodzinie Czartoryskich wprowadziła uczestników w historię tego wielkiego rodu oraz ukazała jakie dziedzictwo kulturowe pozostawiła i przekazała swoim dzieciom oraz wnukom Izabela Czartoryska. Sala Kamienna, na której prezentowana jest m.in. piękna, porcelanowa zastawa stołowa z Parchatki – miejsca, w którym w XIX wieku znajdował się urokliwy ogród spacerowy była doskonałym tłem do rozmowy na temat dziedzictwa naturalnego. Natomiast Sala Gotycka, dzięki wyeksponowanym w niej przedmiotom pochodzących z kolekcji prezentowanej przez księżną Izabelę w budynkach pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, pomogła zrozumieć i docenić pozostawione przez nią unikatowe dziedzictwo materialne. Zwiedzanie pałacu zakończyło się wspólnym obejrzeniem filmu pt. „Świątynia Sybilli. Pierwsze polskie muzeum – historia powstania”, który całościowo podsumował tę część wydarzenia.


Następnie grupa wyruszyła do parku. Trasa wycieczki obejmowała „ścieżkę zwiedzania” wytyczoną przez księżną Izabelę, która kończyła się w najważniejszym puławskim budynku, czyli Świątyni Sybilli. Po drodze uczestnicy poznali materialne dziedzictwo kultury – zabytki puławskie oraz dziedzictwo naturalne jakie pozostało w parku.

      

Była to także wyjątkowa okazja na wejście z przewodnikiem do Domu Gotyckiego i Świątyni Sybilli oraz poznania nieznanych zakątków puławskiego parku. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania z gogli VR, dzięki którym mogli obejrzeć wirtualną rekonstrukcję XIX wiecznego wnętrza pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli.

      


Zakończenie spaceru miało miejsce w zabytkowym Domku Aleksandryjskim, gdzie uczestnicy zobaczyli niepowtarzalną wystawę „Puławianie na dawnych fotografiach z lat 1908-1980” ukazującą zmieniające się miasto Puławy i jego mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955