Nowe wystawy w Muzeum Czartoryskich w Puławach
Po ponad dwóch miesiącach przerwy technicznej i wzmożonej pracy Muzeum Czartoryskich w Puławach jest ponownie otwarte dla zwiedzających, na których czekają nowe ekspozycje.
„W podróży” to tytuł wystawy czasowej, którą można oglądać od 6 marca 2022 roku. Odkrywanie świata w czasach renesansu, XVIII-wieczny Grand Tour były rezultatem nieustannej ciekawości człowieka do poznawania rzeczy nowych i nieznanych. Długotrwałe przygotowania do podróży, które niezmiennie czyniono od wieków i przedmioty związane z nimi, stanowią jeden z ciekawszych i zaskakujących wątków prezentowanej wystawy.
Wystawa, której pomysłodawcą jest Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie przy udziale Fundacji Trzy Trąby odbyła także podróż „z Nieborowa do Puław”. Inspiracją dla tego pomysłu była ponad 200-letnia historia przyjaźni dwóch wyjątkowych kobiet – Heleny Radziwiłłowej – gospodyni Nieborowa i Arkadii oraz Izabeli Czartoryskiej – pani na Puławach. Dziś podobną więź mają dwie siostrzane instytucje muzealne, które współpracując na nowo odnowiły szlak łączący Nieborów i Puławy. Kuratorem i autorami wystawy są: Monika Antczak, Aleksandra Czarnołęcka, Honorata Mielniczenko. Scenografia i aranżacja wystawy to efekt pracy Elżbiety Bogaczewicz-Biernackiej. Wystawa zabiera nas w wyjątkową podróż, podczas której poznajemy sylwetki polskich podróżników takich jak Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, Wacław Rzewuski, Aleksander Sapieha czy Jan Potocki. Tym podróżom towarzyszą przedmioty wówczas niezbędne – walizy, potężne kufry, kryjące schowki sepety, akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze.
Wystawie towarzyszy katalog „W podróży”, który można nabyć w siedzibie puławskiego Muzeum . Uzupełnieniem tego wydawnictwa jest publikacja autorstwa Grażyny Bartnik adiunkta Muzeum Czartoryskich w Puławach zatytułowana „Puławy na mapie grand tour XIX-wiecznych podróżników. Wpływ podróży Izabeli Czartoryskiej na kreowanie i odbiór Polskich Aten”.