
Pierwszy Piknik u księżnej Izabeli Czartoryskiej zakończył się sukcesem
mamy zatem nadzieję, że impreza na stałe zagości w naszym mieście! Pogoda sprzyjała, goście dopisali, a i atrakcje były dopasowane do tematu i klimatu imprezy. Wydarzenie nie udałoby się gdyby nie pomoc i zaangażowanie różnych instytucji, osób, stowarzyszeń i fundacji. Wszystkim i każdemu z osobna pragniemy gorąco podziękować!



Scenariusz wydarzenia zakładał podział dziedzińca na tematyczne strefy. Nasze podziękowania również układamy tematycznie. Wspólnego Poloneza – ulubionego tańca księżnej Izabeli poprowadzili tancerze i muzycy ze Stowarzyszenia dla Folkloru. Emocji muzycznych i wizualnych dostarczyli nam uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Puławach grając stylizowane na epokę księżnej utwory. Mogliśmy zobaczyć również pokaz tańca w wykonaniu tancerek Akademia Promocji Tańca Kamila i Bartłomiej Rudni.



Gorące podziękowania kierujemy do Fundacji Piękne Silne i Wyjątkowe, wyjątkowe Onko-Damy zaprezentowały się w strojach marki BIALCON z kolekcji Romantyczność z widokami dawnych rezydencji i ogrodów – w tym Puław księżnej Izabeli! Pozostając w temacie ogrodów – o nich opowiedzieli nam aktorzy z działającego przy Puławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku teatru Z dala od szpitala.



Nie zabrakło kącika kwiatowego, stworzonego przez uczennice Kolegium Pracowników Służb Społecznych pod egidą Mistrza Florystyki Piotra Marca, za który dziękujemy sponsorom Hydrangea WordCom, Just Chrys, Fam Flower Farm, Victoria Floral Products.



Bezkonkurencyjny występ zgotowali nam aktorzy-amatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli oraz Grupa Szermierki Historycznej „Destreza”, którzy zaprezentowali premierowe przedstawienie pt. Urodziny u księżnej Izabeli Czartoryskiej. Dzięki nim poznaliśmy najważniejsze postaci z historii Puław i Końskowoli. Aktorzy zaprezentowali się w strojach z Teatru Osterwy w Lublinie. Róże do przystrojenia stołu na potrzeby przedstawienia przekazała firma Róże Pałka.



Na dziedzińcu swoją działalność zaprezentowała również Centralna Biblioteka Rolnicza im. H. Oczapowskiego – dziękujemy Paniom bibliotekarkom za piękne stroje rodem z epoki księżnej! W klimat pikniku wczuli się również przedstawiciele Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, których barwne stroje i kapelusze fantastycznie harmonizowały się z pałacowym tłem. Dziękujemy wszystkim gościom pikniku, którzy również przyłączyli się do zabawy. Szczególne podziękowania należą się Joannie Czajkowskiej, która we wspaniałym stylu poprowadziła całą imprezę.



Ogromnym zainteresowaniem na pierwszym Pikniku u księżnej Izabeli Czartoryskiej cieszyła się strefa dla dzieci. Przednia część dziedzińca pałacowego zamieniła się w miejsce tętniące pięknem, sztuką, kreatywnością oraz śmiechem i dobrą zabawą.


Plenery malarskie przygotowały dwie niezwykłe artystyczne dusze – Aleksandra Kozak-Kotowska z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Patrycja Johansen. Piękne Damy w białych sukniach przy namiocie ozdobionym kwiatami i licznymi atrakcjami inspirowanymi postacią księżnej reprezentowały Bibliotekę Miejską w Puławach. Las Przygodas i Kraina Lessowych Wąwozów zapraszali do bardziej aktywnego spędzania czasu i uczestnictwa w pierwszej grze terenowej dedykowanej Puławom. Na chętnych czekały również gry i zabawy rodem z przełomu XVIII i XIX wieku. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Jezusa Miłosiernego w Puławach przygotowała kreatywny zakątek pełen różnych form plastycznych zabaw dla najmłodszych. Dział edukacji Muzeum Czartoryskich przygotował kącik z piknikowymi zdaniami: można było samodzielnie wykonać wachlarz, kwiatową ozdobę na rękę, pamiątkowy magnes czy pejzaż. By wyciszyć emocje dzieci mogły posłuchać bajek czytanych przez przedstawicieli Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.



W piknik włączyło się MTB Kazimierz Dolny i okolice, które zorganizowało pieszy rajd po Parchatce – dawnym ogrodzie księżnej Izabeli. Słowo wstępu wygłosiła nasza muzealna ekspertka od Puław czasów Czartoryskich – Grażyna Bartnik-Szymańska. Również Ona poprowadziła historyczny spacer po dawnym ogrodzie przypałacowym, podczas którego przybliżyła jego dawny wygląd oraz opisała wrażenia przeszłych zwiedzających książęcą rezydencję.
Piknik u księżnej Izabeli dostarczył nie tylko duchowych przeżyć. Przed pałacem na smakoszy kaw, herbat, lodów i ciast czekała Herbaciarnia Czartoryska. Przedni dziedziniec to strefa, gdzie królowały Damy z Koła Gospodyń Wiejskich „Polanki” z Parchatki, Manufaktura Różana z Końskowoli i inni wytwórcy lokalnych produktów. Piknikowi goście mogli również skorzystać z oferty wysokiej klasy wyrobów rzemiosła artystycznego.
Ogromną serdecznością i pomocą podczas organizacji imprezy wykazali się Partnerzy wydarzenia – Urząd Miasta Puławy, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach, Zakład Usług Komunalnych w Puławach, Szkoła Policealna ŻAK Puławy. Dziękujemy Związkowi Rodzinnemu Czartoryskich herbu Pogoń litewska za możliwość realizacji kolejnego muzealnego iwentu pod ich auspicjami. Dziękujemy naszym patronom medialnym wpuławach i zakochaniwkwiatach.pl oraz partnerom medialnym Radiu Impuls i Nove Kino Sybilla w Puławach.



Zwieńczeniem Pikniku u księżnej Izabeli był spektakl pt. „Świątynia Izabeli” w wykonaniu teatru Nomina Rosae – jedynego teatru historycznego w Polsce. Aktorzy i muzycy zabrali nas w czarowną podróż śladami życia księżnej Izabeli. Przepiękna muzyka, stroje, śpiew i poetyckie teksty przeniosły nas w przeszłość i wspaniale oddały ducha Polskich Aten i puławski spirytus movens – księżną Izabelę Czartoryską.