Nowe wystawy w Domku Aleksandryjskim



wyjątkowa wystawa ukazująca przeszłość Puław w zupełnie nowatorski sposób. Tytułowe numizmaty zostały wplecione w burzliwe dzieje Polski, jak i naszej małej ojczyzny, począwszy od pierwszej wzmianki w źródłach pisanych o Puławach, a więc 1489 r., po kres ,,Polskich Aten”.
Pieniądze nie tylko były związane z zyskiem menniczym władców,  reformami monetarnymi, gospodarką czy wojną. Były też nośnikiem wielu informacji, na których widnieją portrety władców, insygnia, herby czy inne znaki, zakodowane na niewielkich metalowych krążkach, będących świadkiem naszych dziejów ojczystych. Kto wie czy niektóre z nich nie były w obiegu na obszarze ziemi puławskiej? Jakie to były środki płatnicze? Co wówczas, a więc w latach 1489-1831 można było za nie kupić? Jak wyeksponowano po latach podobizny członków rodu ks. Czartoryskich i ich współpracowników na pamiątkowych medalach? Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć Państwu właśnie ta wystawa. 

Prezentowane na wystawie numizmaty stanowią własność Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Patronat medialny – portal Okiem Kolekcjonera.


unikalny zestaw 13. fotografii części powiatu puławskiego. W większości były one dotychczas nieznane. Zaprezentowany zbiór lotniczych zdjęć, wykonanych w 1967 r., ukazuje dawną i nową zabudowę Puław, Końskowoli, Kazimierza Dolnego i Janowca. Jednak patrząc z perspektywy czasu widzimy w nich unikalne źródła, które pozwalają nam dostrzec, jak duże zmiany zaszły w przestrzeni wspomnianych miejscowości. Oglądając te ,,obrazy” dostrzeżemy również ich piękno, gdyż autorem tych ujęć był wybitny artysta fotografik Zbyszko Siemaszko (1925-2015). Znany jest on gównie z dokumentowania odbudowanych zabytków stolicy, zniszczonych w trakcie II wojny światowej, a także ze swojej działalności fotoreporterskiej na łamach tygodnika ,,Stolica” i ,,Perspektywy”. Był autorem licznych wystaw i albumów fotograficznych, w których ukazywał fotografie ulic i budynków, często wykonywanych z nietypowych miejsc: dachów domów, pokładów samolotów i helikopterów. Był m.in. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały udostępnione przez Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.


wystawa, która przypomina nam kilka ważnych wydarzeń związanych z tą wiekową przeprawą. Do najważniejszych z nich należy 90. rocznica jej otwarcia, co miało miejsce 20 października 1934 r. Z kolei 85 lat temu doszło do zniszczenia pierwszego przęsła mostu podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. Niedługo później, bo w lipcu 1944 r., a więc 80 lat temu, przeprawa prezydencka została całkowicie wysadzona, a 75 lat później, 29 czerwca 1949 r., oddano ją po odbudowie do ponownego użytku. Inspiracją do powstania tej wystawy było odnalezienie w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach nieznanych dotychczas mieszkańcom Puław dokumentów i fotografii z lat 1931-1934, dotyczących budowy puławskiego mostu. Dlatego też dzięki podjęciu współpracy z archiwum kieleckim będziemy mogli prześledzić kalendarium budowy przeprawy im. Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego oraz zobaczyć wspomniane fotografie, wzbogaconych materiałem ikonograficznym pochodzącym z archiwów różnych instytucji oraz osób prywatnych.


kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955