O nas
Zapraszamy do miejsca, gdzie narodziło się polskie muzealnictwo!
Muzeum Czartoryskich w Puławach kontynuuje tradycje pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli założonego w tym mieście przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską w 1801 roku.
W najpiękniejszych wnętrzach pałacu książąt Czartoryskich prezentowane są niezwykłe w swej różnorodności eksponaty gromadzone od końca XVIII wieku po drugą połowę wieku XIX. Pochodzą one nie tylko z kolekcji księżnej Izabeli, ale również z bogatego zbioru jej wnuka, księcia Władysława Czartoryskiego, który nabywał dzieła sztuki przebywając na emigracji w Paryżu. Wśród prezentowanych eksponatów można zobaczyć również zbiory gromadzone przez innych potomków tego znamienitego rodu. W Muzeum Czartoryskich w Puławach można obecnie podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne czy pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym.
Od 2017 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach stało się samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. W ramach zwiedzania prezentujemy wystawę stałą „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię”. Organizujemy również wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Działalność statutowa Muzeum Czartoryskich w Puławach opiera się na dwóch kręgach zainteresowań – badanie dziejów rodu Czartoryskich oraz historia Miasta Puławy.
Historią rodu Czartoryskich, w tym badaniem, gromadzeniem, katalogowaniem i opracowywaniem zbiorów oraz organizacją wystaw zajmuje się Dział Zbiorów Muzealnych.
Dział Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta gromadzi i udostępniania materiały źródłowe dotyczące przeszłości Puław, głównie z okresu XIX-XX w. Zajmuje się również działalnością badawczą i popularyzującą przeszłość miasta Puławy. Pracownia prowadzi także szeroką działalność edukacyjną skierowaną do różnych odbiorców.
Na zdjęciach:
Popiersie księżnej Izabeli Czartoryskiej, Alois Roll, wł. Zarząd Główny PTTK w Warszawie.
Dom Aleksandryjski z lat 60-tych XX w. Wówczas w budynku mieściło się przedszkole – dziś siedziba Działu Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.