Podsumowanie głównych wydarzeń Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej
Za nami główne wydarzenia w ramach obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej!
Dokonania i postać tej najbardziej uznanej Puławianki przypomnieliśmy w trakcie dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej – „Izabela Czartoryska dux femina facti”. W obradach uczestniczyli wybitni specjaliści z różnych dziedzin naukowych. Dziękujemy wszystkim prelegentom za ciekawe, odkrywcze i inspirujące wykłady!
Podziękowania składamy współorganizatorowi konferencji Polskiemu Towarzystwu Badań nad Wiekiem XVIII (IBL PAN) oraz Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB.
Pierwszy dzień konferencji uświetniła muzyczna uczta – w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich mogliśmy usłyszeć rekonstrukcję śpiewogry Wincentego Lessla „Pielgrzym z Dobromila” przygotowaną przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów.
W niedzielę w Sali Gotyckiej Pałacu Czartoryskich została zaprezentowana oryginalna księga z wpisami Wojska Polskiego z 1809 roku, którą wyłożyła wówczas w Świątyni Sybilli sama Księżna Izabela. Księga ta została pokazana publicznie po raz pierwszy! Dziękujemy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego za udostępnienie tego niezwykłego eksponatu.
Powiew nowoczesności w zabytkowych wnętrzach Pałacu Czartoryskich wniósł Puławski Park Naukowo Technologiczny, który przygotował dla Muzeum Czartoryskich w Puławach stoły interaktywne i holograficzną piramidę. Dziękujemy!
Wychowanek Miejskiego Przedszkola nr 8 w Puławach wyrecytował patriotyczny wiersz. Zostały również rozdane nagrody dla zwycięzców konkursu „Skarby Świątyni Sybilli”. Dziękujemy za aktywny udział!
Na dziedzińcu paradnym zebrały się grupy rekonstrukcyjne: 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, Husaria, Rekonstruktorzy XIX Artylerii, Towarzystwo Stanisławowskie, Krynolina oraz Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Końskowola „Róża”, a także dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach i harcerze z Hufca ZHP w Puławach.
Symboliczna scena powitania Księcia Józefa Poniatowskiego przez Księżną Izabelę i Księcia Adama Kazimierza rozpoczęła uroczysty pochód. Do orszaku, który był wzorowany na wydarzeniu z 29 czerwca 1809 roku, przyłączyli się zgromadzeni goście, w tym Księżna Barbara Czartoryska, Księżna Irena Bylicka i Prezydent Miasta Puławy – Paweł Maj.
Orszak prowadzony przez husarzy na koniach przeszedł do Domu Gotyckiego, gdzie Księżna Izabela z pięknie udekorowanego balkonu odczytała odezwę do Wojska Polskiego, a potem złożono pamiątki niesione w orszaku. Ta przepiękna balkonowa dekoracja to dzieło Joanny Nowackiej Zaborskiej i Ewy Małek (Kawiarenka Artystyczna).
Następnie wszyscy przeszli do Świątyni Sybilli, gdzie można było złożyć w specjalnie przygotowanej księdze pamiątkowej swój podpis. Inspiracją do powstania tej księgi była księga, którą w 1809 roku założyła księżna Izabela Czartoryska.
Salwa z armaty rozpoczęła wyjątkowy koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” w wykonaniu Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego, który był doskonałym zwieńczeniem dwudniowej imprezy.
Dziękujemy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorowi Piotrowi Glińskiemu, Posłowi Na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Profesorowi Krzysztofowi Szulowskiemu, Prezydentowi Miasta Puławy Pawłowi Majowi, Związkowi Rodzinnemu Czartoryskich herbu Pogoń Litewska i Spotkaniom z Zabytkami za objęcie naszego wydarzenia Honorowym Patronatem. Dziękujemy Puławskiemu Ośrodkowi Kultury „Dom Chemika” za wsparcie i pomoc w organizacji technicznej oraz wszystkim za aktywny udział w wydarzeniach Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej.