Projekt NIEZAPOMNIANI 1920
Szanowni Państwo mamy zaszczyt przedstawić filmową zapowiedź realizacji polsko-ukraińskiego projektu, którego celem jest upamiętnienie 62. żołnierzy Wojska Polskiego z 13. Batalionu Saperów poległych w walce z bolszewikami 27 czerwca 1920 r.
Swój wkład w realizację tego międzynarodowego projektu ma również Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Wspomniana formacja, mająca rodowód Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, po zakończeniu działań wojennych w 1921 r. weszła w skład 2. Pułku Saperów Kaniowskich, z którym przybyła na stałe do Puław. Pułk ten stacjonował w naszym mieście do 1939 r.
W 1926 roku w puławskim kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego (obecnie Matki Boskiej Różańcowej) umieszczono tablicę poświęconą poległym 62. żołnierzom z 1. kompani 13. Batalionu Saperów. Tablica ta zaginęła w 1939 roku. Od 2018 roku zrekonstruowaną treść zaginionej tablicy można odczytać we wspomnianej wcześniej świątyni.
W 2019 roku, w miejscowości Susły na Ukrainie, pan Hubert Kampa prezes fundacji In Blessed Art – zajmującej się planowaniem i wykonaniem wystroju świątyni budowanej przez mieszkających tam Polaków – odkrył na pobliskim cmentarzu zbiorową, bezimienną mogiłę polskich żołnierzy 1920 roku oraz jeden odosobniony pochówek poległego w bitwie nieznanego oficera. Od tego momentu podjął wiele działań, których celem jest nie tylko odnowienie mogiły, ale także przywrócenie należnej pamięci o poległych, a w szczególności doprowadzenie do identyfikacji bezimiennych żołnierzy. Do współpracy przy tym projekcie zaprosił Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Pracownik Muzeum Czartoryskich w Puławach, adiunkt Zbigniew Kiełb, od lat bada dzieje 2. Pułku Saperów Kaniowskich i to właśnie jemu udało się zidentyfikować 62. poległych saperów.
Współpraca trwa nadal, a kolejne cele są w trakcie realizacji.
Przed Państwem wykonanie kolejnego z nich:
Zapraszamy również na stronę projektu www.niezapomniani1920.pl