Re-konstrukcje czyli spacery szlakiem dawnych Puław – mobilny przewodnik
Zapraszamy do zapoznania się z projektem Re-konstrukcje przygotowanym przez Bibliotekę Miejską w Puławach z okazji 115 rocznicy nadania Puławom praw miejskich. W przedsięwzięciu tym wykorzystano wiele ciekawych fotografii dawnych Puław z archiwum Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Gdzie mieściły się pierwszy stadion i kino w Puławach? Ile trwała podróż statkiem z Puław do Warszawy? Kogo gościł „Bristol” i które piwo z puławskiego browaru cieszyło się popularnością w stolicy? Jeśli chcecie zobaczyć, jak nasze miasto zmieniło się na przestrzeni 115 lat, koniecznie wybierzcie się na spacer z mobilnym przewodnikiem, opracowanym w ramach projektu “Re-konstrukcje czyli spacery szlakiem dawnych Puław”.
Wszystkich mieszkańców miasta chcących udać się w sentymentalną podróż po Puławach i odkryć lokalną historię naszego miasta, zapraszamy na 4 spacery tematyczne:
Nad Wisłą – spacer zaczyna się w okolicach restauracji “Tawerna”, a kończy przy ul. 4 Pułku Piechoty WP, długość trasy: ok. 1,5 km, czas przejścia: ok. 1 godz.
Ze starego do nowego centrum Puław – start spod budynku Magistratu przy ul. 6-ego Sierpnia 1, ostatni punkt znajduje się przy Galerii Zielonej, długość trasy: ok. 1,5 km, czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min
Na terenie dawnej jednostki wojskowej – punkt startowy znajduje się niedaleko Urzędu Miasta, gdzie także kończy się spacer, długość trasy: ok. 1,5 km, czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min
„Nowoczesne” Puławy – spacer rozpoczyna się “pod wieżowcami” przy ul. Wojska Polskiego, skąd prowadzi do ul. Jaworowej, długość trasy: ok. 3 km, czas przejścia: ok. 1 godz. 45 min
Żeby móc skorzystać z przewodnika i udać się w sentymentalną wędrówkę po Puławach należy zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym bezpłatną aplikację Action Track (z Google Play lub AppStore) i zeskanować kod QR (dostępny także na naszym profilu na Facebook`u oraz na plakatach rozmieszonych na terenie miasta). Potrzebny też będzie mobilny dostęp do Internetu z włączoną lokalizacją (dobrze mieć naładowany telefon i/lub powerbanka ze sobą).
Instrukcja obsługi ułatwiająca korzystanie z przewodnika oraz kod QR znajdują się na naszej stronie internetowej, pod adresem:
Wszystkie spacery można przejść po kolei jednorazowo (każdy kończy się w pobliżu początku następnego), ale także osobno, w dowolnej kolejności, a przerwany spacer kontynuować w dogodnym momencie. Kierując się wskazówkami na mapce w aplikacji dotrzemy do kolejnych oznaczonych punktów, obserwując jak Puławy zmieniały się na przestrzeni lat oraz poznając losy tych miejsc.
Projekt „Re-konstrukcje” daje możliwość spojrzenia na miasto oczami Puławian sprzed 30, 50 czy 80 lat, co dodatkowo wizualizują archiwalne fotografie, przedstawiające ogrom przemian jakie w nim zaszły. Trasy spacerów nie są wymagające kondycyjnie.
Dostosowane zarówno dla rodzin z dziećmi, młodzieży, jak i osób starszych, są doskonałą okazją by przenieść się w czasie i poznać – czasem zapomnianą – historię okolicy i jej architektury, a także przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu i uczcić 115-lecie nadania Puławom praw miejskich.
Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Puławy. Został zrealizowany we współpracy z Muzeum Czartoryskich w Puławach. Projekt finansowany przez Fundację ORLEN w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.