Regulamin zwiedzania
Regulamin zwiedzania, fotografowania i filmowania w Muzeum Czartoryskich w Puławach
§ 1
Wstęp do Muzeum
- Regulamin zwiedzania określa zasady zwiedzania i udostępniania wystaw w Muzeum Czartoryskich w Puławach.
- Teren ekspozycji Muzeum Czartoryskich w Puławach obejmuje przestrzenie w pałacu tj. Sień, Sala Tradycji, Klatka schodowa, Sala Kamienna, Sala Gotycka, Przedsionek, Sala Rycerska, Sala Edukacyjna oraz wnętrza obiektów na terenie ogrodu/ parku: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki i Domek Aleksandryjski i stanowi integralną, chronioną prawem całość.
- Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Czartoryskich w Puławach odbywa się w ustalonych Zarządzeniem Dyrektora Muzeum godzinach, po uregulowaniu opłaty za bilet wstępu w kasie muzealnej.
- Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania (w tym godzin otwarcia w sezonie letnim oraz sezonie zimowym) ekspozycji stałej, czasowej, wystaw czasowych, wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Muzeum, ofert edukacyjnych oraz udostępniania obiektów na terenie ogrodu/ parku, jak również cen biletów są dostępne na stronie internetowej Muzeum oraz w kasie biletowej.
- Dokumenty uprawniające do zakupu biletu zniżkowego należy okazać przed jego zakupem.
- Ceny biletów wstępu reguluje Zarządzenie Dyrektora Muzeum. Aktualny cennik biletów znajduje się na stronie internetowej www.muzeumczartoryskich.pulawy.pl
- Grupy zorganizowane mogą dokonywać płatności za bilety wstępu w kasie Muzeum gotówką, kartą płatniczą oraz w przypadku wystawienia dokumentu sprzedaży faktura VAT, możliwe jest również dokonanie płatności w formie przelewu z odroczonym terminem płatności.
- Wstęp ulgowy lub bezpłatny przysługuje osobom upoważnionym w myśl „Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 10.06.2008r., Dz. U. Nr 169 poz. 994 (do wglądu w kasie muzealnej) za okazaniem stosownego dokumentu uprawniającego do skorzystania z ulgi.
- Dzień bezpłatnego wstępu do Muzeum oraz okresu nieudostępniania obiektów parkowych reguluje Zarządzenie Dyrektora Muzeum. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum.
- Bilet wstępu jest ważny jedynie w dniu zakupu.
- Biletu wstępu lub innych dokumentów uprawniających do wejścia na teren Muzeum nie można przekazywać innej osobie do ponownego wykorzystania.
- W przypadku grup istnieje możliwość rezerwacji terminu zwiedzania w grupie około 30 osobowej, łącznie z opiekunami.
- Rezerwacji wejścia do Muzeum można dokonać telefonicznie pod nr. telefonu 503 902 480, bądź na adres poczty elektronicznej rezerwacje@muzeumczartoryskich.pulawy.pl.
- Z powodu prac remontowo-budowlanych, przerw konserwatorskich, itp. część ekspozycji lub cała ekspozycja może być wyłączona ze zwiedzania. Odpowiednia informacja zamieszczona zostanie na stronie internetowej Muzeum.
- Muzeum zastrzega sobie prawo wyłączenia części ekspozycji, co nie stanowi podstawy do zwrotu całości lub części opłaty za bilet.
§ 2
Zasady zwiedzania Muzeum
- Muzeum można zwiedzać indywidualnie i w grupach.
- Osoby zwiedzające indywidualnie nie rezerwują wstępu do Muzeum o ile nie korzystają z usługi oprowadzania po muzeum.
- Orientacyjny czas zwiedzania ekspozycji w pałacu wynosi około 1 h – 1,5 h.
- Na terenie Muzeum należy stosować się do uwag i poleceń obsługi Muzeum.
- Rozpoczęcie zwiedzania ekspozycji na mniej niż 1 godzinę przed zamknięciem Muzeum powoduje ograniczenie możliwości zwiedzania ekspozycji w całości i nie skutkuje zwrotem części opłaty za zakupiony bilet.
- Wejście ostatnich zwiedzających możliwe jest w sezonie letnim do godziny 16:15, w sezonie zimowym do godziny 15: 30 przed zamknięciem ekspozycji.
- Zwiedzający zobowiązani są do opuszczenia Muzeum do podanej godziny zamknięcia obowiązującej w danym obiekcie.
- Zwiedzanie ekspozycji przez osoby do 13 roku życia odbywa się wyłącznie w towarzystwie pełnoletnich opiekunów.
- Za osoby do 13 roku życia odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.
- Muzeum nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku jakiejkolwiek szkody powstałej na skutek zaniechania rodziców lub opiekunów, szkody pokrywają rodzice lub opiekunowie.
- Grupy muszą posiadać opiekunów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo i zachowanie uczestników.
- Opiekunowie grup zobowiązani są do współpracy z przewodnikiem w utrzymaniu porządku i dyscypliny w grupie.
- Nauczyciel/ opiekun sprawujący opiekę nad dziećmi i młodzieżą szkolną jest zobowiązany do przebywania na ekspozycji ze swoimi podopiecznymi podczas zwiedzania Muzeum.
- Zwiedzanie z przewodnikiem muzealnym odbywa się za odpłatnością.
- W celu dokonania rezerwacji należy podać adres instytucji, numer telefonu opiekuna grupy, wielkość grupy oraz wiek uczestników.
- Przyjmowane są rezerwacje zgłoszone najpóźniej na 2 dni robocze przed planowaną wizytą.
- Zamawiający zobowiązany jest do punktualnego przybycia do Muzeum. Za czas rozpoczęcia realizacji usługi uznaje się godzinę ustaloną w trakcie procesu rezerwacji.
- W przypadku opóźnień bardzo prosimy poinformować o tym pracowników obsługi telefonicznie bądź e- mailowo.
- W przypadku spóźnienia się grupy przewodnik muzealny ma prawo skrócenia realizacji usługi o czas jaki spóźniła się grupa.
- Brak powiadomienia drogą telefoniczną pracowników o opóźnieniu grupy może skutkować zwiedzaniem ekspozycji bez przewodnika muzealnego.
- W przypadku rezygnacji z zarezerwowanego terminu zwiedzania należy dokonać zawiadomienia drogą mailową bądź telefonicznie, najpóźniej 1 dzień przed dokonanym terminem rezerwacji.
- Zasady uczestnictwa w lekcjach/ warsztatach muzealnych realizowanych przez Muzeum określa Regulamin korzystania z lekcji i warsztatów muzealnych prowadzonych przez Muzeum Czartoryskich w Puławach dostępny na stronie internetowej Muzeum.
§ 3
Informacje porządkowe i obowiązujące zakazy
- Każda osoba zwiedzająca Muzeum oraz teren ekspozycji Muzeum Czartoryskich w Puławach zobowiązana jest stosować się do zasad bezpieczeństwa określonych Regulaminem oraz poleceń personelu.
- Zabrania się wejścia na ekspozycję osobom
- nietrzeźwym;
- będącym pod wpływem substancji psychoaktywnych i odurzających lub innych podobnie działających;
- posiadającym przedmioty zagrażające życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu osób lub mienia;
- zachowującym się prowokacyjnie, agresywnie lub w inny sposób zagrażający bezpieczeństwu zbiorów;
- zakłócającym porządek zwiedzania lub naruszającym ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych.
- Na terenie ekspozycji Muzeum zainstalowany został system monitoringu wizyjnego, zwany dalej systemem, rejestrujący obraz za pomocą kamer przemysłowych. Stosowany przez Muzeum system, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia. System działa w oparciu o prawnie uzasadniony interes Muzeum – art. 6 ust. 1 lit. f. RODO. Przechowywanie danych trwa nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia rejestracji. W przypadku gdy zapisane obrazy mają stanowić dowód w sprawie (np. w razie kradzieży, zniszczenia mienia) mogą być przechowywane przez Administratora lub firmę zewnętrzną obsługującą monitoring wizyjny na podstawie umowy powierzenia oraz przekazane odpowiednim służbom aż do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty pozostawione w miejscach ogólnodostępnych na terenie Muzeum.
- Przebywając na terenie Muzeum i wystaw należy zachować się z należytą powagą i szacunkiem.
- Na terenie ekspozycji muzealnej obowiązują następujące zakazy:
- wprowadzania i wnoszenia zwierząt (z wyłączeniem psa przewodnika, psa asystenta);
- palenia tytoniu, korzystania z papierosów elektronicznych i bezdymnych oraz używania otwartego ognia;
- wnoszenia i spożywania wyrobów alkoholowych i środków psychoaktywnych i odurzających;
- spożywania artykułów spożywczych i napojów;
- wnoszenia broni, amunicji, materiałów wybuchowych i innych narzędzi oraz urządzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu;
- dotykania eksponatów;
- śmiecenia;
- biegania, ślizgania się po posadzkach, powierzchniach pochyłych i stromych;
- głośnego zachowania, zakłócania spokoju zwiedzających, stwarzania sytuacji zagrożenia;
- wprowadzania rowerów, hulajnóg, deskorolek i innych podobnych urządzeń jeżdżących;
- wchodzenia na podesty, zabezpieczenia i wzmocnienia, wychylania się za barierki i zabezpieczenia;
- rzucania wszelkimi przedmiotami;
- samowolnego dokonywania przemieszczeń elementów wyposażenia Muzeum;
- niszczenia elementów wyposażenia Muzeum;
- prowadzenia działalności handlowej, reklamowej lub agitacji politycznej;
- filmowania i fotografowania z użyciem lamp błyskowych, dodatkowego oświetlenia, statywów oraz innych akcesoriów wykorzystywanych do profesjonalnego fotografowania i filmowania;
- rozmawiania przez telefony komórkowe podczas zwiedzania ekspozycji.
- W przypadku ogłoszenia komunikatu o ewakuacji lub akcji ratowniczej wszystkie osoby przebywające w budynku Muzeum zobowiązane są do bezzwłocznego opuszczenia budynku najbliższym wyjściem ewakuacyjnym i podporządkowanie się poleceniom pracowników.
§ 4
Filmowanie, fotografowanie
I. Podstawowe zasady fotografowania i filmowania
- Fotografowanie i filmowanie nie może zakłócać ruchu turystycznego i przeszkadzać innym zwiedzającym. Materiał zdjęciowy i filmowy może być wykorzystany jedynie do celów niekomercyjnych.
- Z zastrzeżeniem pozostałych warunków wskazanych w niniejszym regulaminie, fotografowanie i filmowanie jest możliwe, jeśli:
- nie naraża na uszkodzenie muzealiów i innych składników majątkowych Muzeum;
- nie wyrządza szkody innym zwiedzającym (fizycznej lub związanej z ochroną ich dóbr osobistych, w szczególności ochrony wizerunku);
- nie powoduje zniszczeń otoczenia.
- Zabrania się fotografowania i/lub filmowania części systemów ochrony muzealiów oraz sal ekspozycyjnych.
- Zabrania się fotografowania i/lub filmowania wykonywania zdjęć pozowanych z udziałem osób i przedmiotów, w tym sesji okolicznościowych np. ślubnych.
- Zabrania się fotografowania i/lub filmowania we wnętrzach Muzeum z zastosowaniem lamp błyskowych, dodatkowego oświetlenia, statywów (podłogowych oraz ręcznych tzw. selfistick).
- Zabrania się fotografowania i/lub filmowania pracowników Muzeum obecnych na ekspozycji oraz osób trzecich przebywających na terenie Muzeum.
- Materiał fotograficzny i / lub filmowy nie może godzić w dobre imię i wizerunek Muzeum oraz nie może naruszać ogólnie przyjętych norm moralnych.
- Materiał fotograficzny i / lub filmowy nie może mieć wulgarnego charakteru.
- Muzeum nie odpowiada za naruszenie przez osoby trzecie dóbr osobistych zwiedzających lub wyrządzenie im innej szkody z powodu wykonywania zdjęć fotograficznych i /lub filmowych.
- Dyrektor Muzeum może zabronić fotografowania i/ lub filmowania tych muzealiów, których właściciel nie wyraził na to zgody.
II. Zasady filmowania i / lub fotografowania w celach niekomercyjnych (prywatnych*)
- Fotografowanie i/ lub filmowanie wnętrz ekspozycji Muzeum oraz znajdujących się w nich obiektów/ muzealiów/ eksponatów związane ze zwiedzaniem i z przeznaczeniem wyłącznie do użytku osobistego (prywatnego) jest dozwolone, bezpłatne i nie wymaga zgody Dyrektora Muzeum.
- Osoby wykonujące zdjęcia i/ lub filmy na terenie Muzeum proszone są o stosowanie się do wskazówek i uwag pracowników Muzeum, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zabytkowych obiektów.
- W przypadku publikacji w/w. materiałów fotograficznych i/ lub filmowych obowiązkowe jest zamieszczenie przy nich informacji o brzmieniu: „Muzeum Czartoryskich w Puławach”.
- W określonych przypadkach konieczne jest zamieszczenie ustalonego dla danego obiektu opisu
w brzmieniu podanym przez jego właściciela.
* Zakres dozwolonego użytku prywatnego (osobistego) obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy rozpowszechnionych już utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego (art. 23 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
III. Zasady filmowania i/ lub fotografowania w celach komercyjnych
- Fotografowanie i/ lub filmowanie na terenie ekspozycji Muzeum dla celów innych niż prywatne (zawodowych, profesjonalnych lub w jakikolwiek sposób związanych z działalnością gospodarczą lub zarobkową autora lub obiektów czy osób fotografowanych i/ lub filmowanych) jest możliwe w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uprzednim uzyskaniu zgody Dyrektora.
- Zawarcie stosownej umowy cywilno-prawnej określającej szczegółowo warunki tych działań oraz związane z tym koszty, będą rozpatrywane indywidualnie.
- W przypadku działań związanych z działalnością statutową Muzeum, Dyrektor może udzielić zgody oraz odstąpić od zapisów pkt. 1.
- Osoby zainteresowane uzyskaniem zgody na fotografowanie i/ lub filmowanie w celach komercyjnych powinny złożyć wniosek na piśmie ZAŁĄCZNIK nr 1 na minimum 7 dni przed zaplanowanym działaniem lub wizytą w Muzeum.
- Zasady wykorzystywania wizerunku obiektów każdorazowo będą regulowane w odrębnej umowie zawartej pomiędzy Muzeum a Zamawiającym.
- Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany godzin, daty po wcześniejszym poinformowaniu Zamawiającego.
- Fotografowanie i/ lub filmowanie we wnętrzach obiektów Muzeum z użyciem dodatkowego oświetlenia, statywów oraz innych akcesoriów niezbędnych do profesjonalnego fotografowania i filmowania jest możliwe po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Muzeum.
- Wykorzystanie wizerunku i logo Muzeum w materiale zdjęciowym lub filmowym jest możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody Dyrektora.
- Zgoda Dyrektora, o której mowa w niniejszym paragrafie winna być uzyskana i przedstawiona w formie pisemnej lub w formie wiadomości elektronicznej (e-mail).
- Dyrektor Muzeum może odmówić wyrażenia zgody na fotografowanie i/ lub filmowanie bez podania przyczyny.
- Wykonywanie sesji okolicznościowych (ślubnych, zaręczynowych itp.) na terenie ekspozycji muzealnej (pałac: Sień, Sala Tradycji, Klatka Schodowa, Sala Kamienna, Sala Gotycka, Przedsionek, Sala Rycerska, Sala Edukacyjna) oraz wewnątrz obiektów parkowych udostępnionych do zwiedzania (Świątynia Sybilli, Dom Gotycki i Domek Aleksandryjski) jest zabronione.
Załącznik nr 1 Wniosek o zgodę na fotografowanie (pdf)
Załącznik nr 1 Wniosek o zgodę na fotografowania (docx)
§ 5
Rozpowszechnianie wizerunku
- Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
- W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
- Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
- osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
- osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza – art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2509).
§ 6
Ochrona danych osobowych
Szanowni Państwo, Na podstawie art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, dalej „RODO”) (Dz. Urz. UE. L. z 2016r. Nr 119), informujemy Panią/Pana o sposobie i celu, w jakim przetwarzamy Pani/Pana dane osobowe, a także o przysługujących Pani/Panu prawach, wynikających z regulacji o ochronie danych osobowych:
- Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach, 24-100 Puławy, ul. Czartoryskich 8,
- Administrator danych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym może Pani/Pan kontaktować się we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych poprzez: email: iod@muzeumczartoryskich.pulawy.pl, pisemnie na adres Administratora danych,
- Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane w celu rezerwacji terminu zwiedzania w Muzeum Czartoryskich w Puławach.
- Podstawą prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest udzielona przez Panią/ Pana zgoda terminu zwiedzania, potwierdzona wiadomością e-mail, bądź telefonicznie.
- Z danych osobowych będziemy korzystać do momentu zakończenia realizacji celu a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
- Pani/Pana dane mogą zostać przekazane: organom władzy publicznej oraz podmiotom wykonującym zadania publiczne lub działających na zlecenie organów władzy publicznej,
w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. - Pani/Pana dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegać profilowaniu.
- Pani/Pana dane nie trafią poza Europejski Obszar Gospodarczy (obejmujący Unię Europejską, Norwegię, Liechtenstein i Islandię).
- W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych, przysługują Pani/Panu następujące prawa:
- prawo dostępu do danych osobowych,
- prawo żądania sprostowania/poprawienia danych osobowych;
- prawo żądania usunięcia danych osobowych przetwarzanych bezpodstawnie; informujemy, że w zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane na podstawie zgody ma Pani/Pan prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie;
- prawo żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
- prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuacje – w przypadkach, gdy przetwarzamy dane na podstawie naszego prawnie usprawiedliwionego interesu;
- prawo do przenoszenia Pani/Pana danych osobowych, tj. prawo otrzymania od nas swoich danych osobowych. Prawo do przenoszenia danych osobowych przysługuje tylko co do tych danych, które przetwarzamy na podstawie Pani/Pana zgody;
- prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
- Przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem. Cofnięcie zgody należy złożyć do siedziby Administratora danych zgodnie z pkt. 2 niniejszej klauzuli.
- Podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter obligatoryjny w celu rezerwacji terminu zwiedzania Muzeum Czartoryskich w Puławach.
§ 7
Postanowienia końcowe
- Wejście na teren Muzeum, w tym Korpusu głównego Pałacu oraz obiektów na terenie parku/ ogrodu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
- Pracownicy Muzeum mają prawo do interwencji i wezwania do opuszczenia terenu Muzeum przez osoby, które nie przestrzegają niniejszych postanowień regulaminowych.
- Pracownicy Muzeum nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawiony sprzęt przed fotografowaniem i/lub filmowaniem oraz po fotografowaniu i/lub filmowaniu.
REGULAMIN ZWIEDZANIA, FOTOGRAFOWANIA I FILMOWANIA W MUZEUM CZARTORYSKICH W PUŁAWACH