Wystawa „Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina” oficjalnie otwarta!

Na uroczyste otwarcie licznie przybyli zaproszeni goście, których powitała Pani Honorata Mielniczenko Dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Pan dr Paweł Ignaczak – kurator wystawy.

Prezentowana wystawa to efekt prawie 2 lat wytężonej współpracy zespołu Muzeum oraz dr. Ignaczaka. Warto zauważyć, że dr Paweł Ignaczak to specjalista od grafiki dawnej, a w szczególności znawca i badacz twórczości Jana Piotra Norblina.

Pomysł wystawy czasowej poświęconej twórczości tego francuskiego artysty narodził się po tym, jak puławskie muzeum otrzymało w darze od Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku wyjątkową kolekcję grafik Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia Michała Płońskiego.

Dr Paweł Ignaczak opracowując scenariusz wystawy połączył wszystkie najważniejsze aspekty w graficznej twórczości Norblina, zestawiając go z niderlandzkim mistrzem Rembrandtem van Rijn, który również był uznanym rytownikiem.

Wystawa podkreśla również związki Puław z artystą. Dokładnie 250 lat temu księstwo Izabela i Adam Kazimierz Czartoryscy sprowadzili Norblina do Polski jako nauczyciela rysunku swoich dzieci. Pod skrzydłami księstwa Norblin „wyrósł” na uznanego twórcę. W efekcie możemy podziwiać pierwszą monograficzną wystawę ukazującą graficzną twórczość Jana Piotra Norblina w zestawieniu z pracami Rembrandta i pracami XVIII-wiecznych rembrandystów.

Zwiedzający oglądając wystawę poznają techniki graficzne oraz warsztat rytowniczy. Wychwycą inspiracje i motywy oraz dostrzegą różnice w poszczególnych stanach rycin, które nie są zwykłą odbitką – tylko indywidualnym dziełem sztuki rytowniczej.

Na wystawie prezentowane są zbiory z Muzeum Narodowe w Poznaniu Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy, Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu oraz prywatnych kolekcjonerów.


Wyjątkowość wystawy podkreślają zaprezentowane prace Rembrandta ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz autoportret Jana Piotra Norblina ze zbiorów Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich.

Uzupełnieniem wystawy są specjalnie opracowane treści multimedialne przygotowane we współpracy z Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piramidzie holograficznej można zobaczyć zbliżenia szczegółów grafik. Stół multimedialny przybliża puławski wątek – związki Norblina z Czartoryskimi. Dzięki kodom QR umieszczonych w poszczególnych salach można wysłuchać komentarze kuratora wystawy.

Nie zabrakło również części edukacyjnej. Dla najmłodszych przygotowana została dodatkowa ścieżka zwiedzania. Dla osób ze szczególnymi potrzebami dostępne są powiększalniki, które pomogą w zobaczeniu szczegółów grafik oraz tyflografika z portretem Jana Piotra Norblina.

Dwuczęściowy katalog do wystawy całościowo domyka przedstawioną na wystawie tematykę. Jest to pierwsza tak kompletna publikacja z opracowaną całą twórczością graficzną Norblina. Katalog do wystawy ukazał się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Trzy Trąby.

Wernisaż wystawy zgromadził wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele świata naukowego i artystycznego. Nie zabrakło muzealników, przedstawicieli władz miejskich, dyrektorów licznych placówek kulturalnych oraz potomków rodów magnackich.

Wernisaż uświetnił występ pana Piotra Majerczyka – dudziarza, który był nawiązaniem do przedstawionych na grafikach Norblina muzyków ludowych. Dodatkową atrakcją był pokaz mody pt. „Romantyczność”. Na strojach zaprojektowanych przez lubelską firmę Bialcon zobaczyliśmy grafiki oraz rysunki z przełomu XVIII i XIX wieku przedstawiające romantyczne ogrody i magnackie rezydencje w tym naszych Puław.

Szczególne podziękowania składamy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach za wszechstronną pomoc w organizacji wystawy.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach zadania Wystawa czasowa „Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina”.


Wystawa pod patronatem honorowym:
Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku
Fundacja Trzy Trąby
Rodzinny Związek Czartoryskich Herbu Pogoń Litewska
Paweł Maj – Prezydent Miasta Puławy

Partnerzy
BIALCON
Puławski Park Naukowo-Technologiczny
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy

Patronaty medialne:
MuzeOn
„Spotkania z Zabytkami” / magazyn
Polska Agencja Prasowa
TVP Kultura
Radio Lublin
LPU24.pl
TVP3 Lublin

Fot. Marcelina Lubawa, Łukasz Kołodziej, Daniel Krawczyk, Grażyna Bartnik-Szymańska

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955