
Wystawy czasowe
EKSPOZYCJA PAŁAC CZARTORYSKICH

Nieznane widoki puławskiej rezydencji
wystawa planszowa prezentowana w Sieni prowadzi zwiedzającego przez historię puławskiej rezydencji poczynając od najwcześniejszych relacji graficznych pochodzących z XVII wieku. Dzięki ułożonym chronologicznie planom oraz utrwalonym widokom puławskiego pałacu i jego otoczenia można prześledzić zmiany wprowadzane przez kolejnych właścicieli.
ryc. Magdalena Bystry, Pałac Czartoryskich w Puławach od strony Kępy, I poł. XIX w., sepia, wł. Muzeum Narodowego w Krakowie/ Muzeum Książąt Czartoryskich

Na wentach i w salonach
wystawa prezentowana w Sali Rycerskiej składa się z dwóch części. Pierwsza część tytułu odnosi się do okresu Wielkiej Emigracji i ośrodka polonijnego Hotel Lambert w Paryżu, w którym prężnie działała rodzina książąt Czartoryskich z księciem Adamem Jerzym i jego żoną Anną na czele. Na wystawie można podziwiać między innymi porcelanę z kolekcji pana Macieja Radziwiłła oraz bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej z kolekcji Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. Uzupełnieniem tej części wystawy są zdjęcia przedstawiające wygląd wnętrz Hotel Lambert i żyjących w nim przedstawicieli rodu książąt Czartoryskich. Druga część tytułu wystawy „Na wentach i w salonach” nawiązuje do rekonstrukcji wnętrza saloniku z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługują meble tzw. simmlerowskie oraz piękna błękitna porcelana należąca do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich.

Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina (23.09.2024-31.12.2024)
Pierwsza monograficzna wystawa graficznej twórczości Norblina w zestawieniu z pracami mistrza Rembrandta i pracami XVIII-wiecznych rembrandtystów. Do Puław zawitają prace między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki PAU i PAN, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nie zabraknie wątku puławskiego, ponieważ w tym roku przypada okrągła 250 rocznica związków rodziny Czartoryskich z Janem Piotrem Norblinem. Warto podkreślić, że to właśnie księżna Izabela z Flemingów i jej mąż Adam Kazimierz Czartoryscy sprowadzili do Polski tego francuskiego artystę.
Wystawa jest również okazją do pierwszego publicznego zaprezentowania puławskiego zbioru grafik Norblina i jego ucznia Michała Płońskiego podarowanego naszemu Muzeum przez Rodzinną Fundację Blochów w Nowym Jorku.
Kuratorem wystawy jest dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, specjalista od grafiki dawnej, w szczególności twórczości Jana Piotra Norblina.

EKSPOZYCJA DOMEK ALEKSANDRYJSKI
Ekspozycja czasowo niedostępna.
EKSPOZYCJA ŚWIĄTYNIA SYBILLI
Ekspozycja czasowo niedostępna.
EKSPOZYCJA DOM GOTYCKI
Ekspozycja czasowo niedostępna.
EKSPOZYCJA PLENER

Wszystko wewnątrz zachwyca, wszystko zewnątrz nęci
wystawa planszowa przygotowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 2023 roku. Usytuowana w sąsiedztwie Altany Chińskiej przedstawia widoki Dolnego Ogrodu wraz z merytorycznym komentarzem.
ryc. Widok parku w Puławach z pawilonem chińskim, 1796 r, akwarela, wł. Muzeum Narodowe, Poznań.
Na górnym zdjęciu zegar kominkowy XIX w, Francja, własność Muzeum Czartoryskich w Puławy, nr inwent. MCP/29/AH