Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli pod Patronatem Honorowym Ambasady Królestwa Niderlandów

Przed nami wystawa Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Wydarzenie Patronatem Honorowym objęła Ambasada Królestwa Niderlandów. Dziś krótko o związkach polsko-holenderskich z rodziną Czartoryskich w tle.

Ogrodnicze pasje księżna Izabela Czartoryska miała „zapisane w genach” – pochodziła bowiem ze szlacheckiego rodu Flemmingów, który swoje korzenie miał we Flandrii. Jej ojciec, Jerzy Flemming, podskarbi litewski, w latach czterdziestych XVIII wieku objął w posiadanie holenderską miejscowość Borculo. Miejscowość ta przeszła w ręce księżnej po jego śmierci w 1771 roku. Rok później księżna Izabela odbyła podróż do Holandii, aby dopełnić formalności spadkowych po ojcu, z tej okazji kazała wybić pamiątkową monetę ze swoja podobizną jako Pani na Borculo. Dukat ten obecnie można zobaczyć na ekspozycji w naszym Muzeum. Niewykluczone, że w czasie pobytu w Holandii księżna mogła zakupić kilka obrazów autorstwa holenderskich mistrzów, które później zdobiły jej sypialnię w puławskim pałacu. W stworzonym przez siebie muzeum umieściła obiekty, które pochodziły z terenów dzisiejszej Holandii. Były to m.in. obrazy: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem autorstwa Rembrandta van Rijn oraz Portret mężczyzny, który jak głosi tzw. tradycja puławska przedstawiał postać jednego z najwybitniejszych dowódców morskich w historii Holandii – portret admirała Michiel de Ruytera. Osobny zbiór pamiątek stanowiła kolekcja średniowiecznych i renesansowych rękopisów iluminowanych. Ukazywały one kunszt pracy mistrzów sztuki iluminatorskiej działających na terenie Niderlandów północnych i południowych. Pasję kolekcjonerską księżnej Izabeli kontynuował jej wnuk Władysław Czartoryski, kupując również dzieła malarskie pochodzące z Holandii. Wśród nich należy wymienić m.in. dzieła Anthoine Palamedesa: W wartowni, Koncert na trąbce oraz Jacoba van Spreeuvena, Uczony w pracowni.
Polsko – holenderskie związki, których szukać należy w Puławach to również działalność Tylmana z Gameren, jednego z najwybitniejszych w historii inżynierów wojskowych. Sprowadzony do Polski przez hetmana polnego koronnego Jana Sebastiana Lubomirskiego, pojawia się w Puławach w roku 1671, by zaprojektować pałac o charakterze obronnym dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

Honorowy Patronat Ambasady Królestwa Niderlandów jest szczególnym wyróżnieniem dla organizowanego przez Muzeum Czartoryskich w Puławach wydarzenia zatytułowanego Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli. Odnowi także istniejące już od niemal czterystu lat historyczne związki, umacniane przez księżną Izabelę Czartoryską. Patronat Honorowy stanowić będzie niezwykle ważne wyróżnienie planowanej wystawy florystycznej, w której udział wezmą najwybitniejsi polscy floryści.

Jednym z najciekawszych obiektów kwiatowych, prezentowanym na wystawie będzie uszyta z kwiatów suknia dedykowana księżnej Izabeli Czartoryskiej – twórczyni najpiękniejszego parku krajobrazowego.


* Krajobraz z miłosiernym samarytaninem, Rembrandt van Rijn, zbiory cyfrowe MNK

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955