Nowe eksponaty w Muzeum Czartoryskich w Puławach

Miecze krzyżackie, relikwiarze dwóch znanych par kochanków – Heloizy i Abelarda oraz Laury i Petrarki, prezentowana po raz pierwszy publicznie księga z 1809 roku, założona przez księżną Izabelę Czartoryską z wpisami wojsk polskich, to tylko niektóre z nowych eksponatów prezentowanych w salach Muzeum Czartoryskich w Puławach.  Największe wrażenie robi wspaniały serwis obiadowy księżnej Izabeli Czartoryskiej, na którym jadano posiłki w Parchatce.

Piękny serwis obiadowy zamówiony został przez Izabelę Czartoryską do ulubionej miejscowości wypoczynkowej położonej urokliwie między Puławami a Kazimierzem Dolnym. To tam spacerowano po mostkach rozciągniętych nad wąwozami, a posiłki jadano w uroczej chatce.

Serwis obiadowy, który do czasów obecnych przetrwał w 109 elementach, to piękny przykład porcelany wytwarzanej w manufakturze na Korcu. Naczynia wykonane z białej złoconej porcelany wzorowane są na porcelanie z Sèvres. Wśród naczyń prezentowanych w Puławach znajdziemy sosjerki, talerze, wazy do lodów i inne. Dodatkowo można podziwiać piękny zestaw herbaciano-kawowy „tete a tete” z miśnieńskiej porcelany. Warto dodać, że serwisy te są prezentowane w Puławach po raz pierwszy.

Wspaniałość zastawy rodziny Czartoryskich podkreślają sztućce – srebrne barokowe łyżki, sztućce zdobione kością słoniową czy wykonane z koralu. Na ekspozycji nie brakuje wyjątkowych obiektów z rzemiosła artystycznego, obrazów, pamiątek sentymentalnych oraz tych związanych z pierwszym polskim muzeum o charakterze narodowym, które w Świątyni Sybilli założyła księżna Izabela.

Zapraszamy.

 

 

Zbiory pochodzą z MNK/Muzeum Czartoryskich w Krakowie

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955