AKCJA ZAPAL PAMIĘĆ 2023 – zapraszamy do współpracy

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza do czynnego uczestnictwa w tegorocznej Akcji Zapal Pamięć – wyjątkowego przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się w październikowy kalendarz puławskich wydarzeń.

Wspólnie zatroszczmy się o pamięć i światło na grobach wielu zapomnianych puławian.

Ideą tegorocznej, 11 już, akcji jest przypomnienie o zasłużonych dla naszego miasta, ale często zapomnianych, osobach poprzez zapalenie na ich grobach światła pamięci. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Do dziś na zabytkowym cmentarzu we Włostowicach zachowały się mogiły pięciu powstańców styczniowych – Luciana Amborskiego, Błażeja Szczypy, Jana Niecięgiewicza, Józefa i Marii Sobotnickich, Feliksa Dunin-Borkowskiego, stąd też tę edycję dedykujemy ich pamięci. Równie ważnym aspektem corocznej Akcji Zapal Pamięć jest zwrócenie uwagi na najstarszy w naszym regionie cmentarz. Oczyszczenie najstarszych części włostowickiej nekropolii i wspólne zadbanie o piękne, ale często zaniedbane zabytkowe mogiły, to inicjatywa, która powinna łączyć wszystkich puławian. Zaproszenie do współpracy uczniów puławskich szkół, czyli przedstawicieli najmłodszego pokolenia, ma na celu uwrażliwienie ich na historię i wypracowanie tradycji dbania o nasze wspólne dziedzictwo.

Akcję Zapal Pamięć wspiera Zakład Usług Komunalnych w Puławach.

Akcja Zapal Pamięć 2023 trawa od 9 do 31 października 2023 r.

• 9-24 października 2023 – zbiórka zniczy
    – zbiórka prowadzona w szkołach;
    – znicze można również przynosić do siedziby Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Domu Aleksandryjskim od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.
  • 31 października 2023 r. od godz. 9.00 – sprzątanie włostowickiej nekropolii i zapalanie zniczy.

Zgłoszenia chętnych do uczestnictwa w akcji szkół i organizacji, oraz wszelkie pytania prosimy kierować do pomysłodawcy i koordynatora Akcji Zapal Pamięć – Zbigniewa Kiełba na adres mailowy: pracownia@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

*Fotografia nagrobka powstańca styczniowego Jana Niecięgiewicza przed renowacją, stan z 2013 r., fot. Z. Kiełb.