Eugeniusz Piątkowski – pedagog i społecznik

Dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy: Eugeniusz Piątkowski – pedagog i społecznik.

Wystawa pt. Eugeniusz Piątkowski pedagog i społecznik to niecodzienna lekcja historii ukazująca człowieka, który urodził się w zniewolonej ojczyźnie. Kształcił się w niej, a swój wyuczony zawód pedagoga zdobył w wolnej Polsce. W niej też pracował jako nauczyciel i kierownik szkół powszechnych, zdobywając zarazem stopień porucznika rezerwy. W 1939 r. bronił ojczyzny m.in. w bitwach pod Iłżą i Tomaszowem Lubelskim. Po aresztowaniu przez Niemców przebywał w latach 1940-1945 w obozach jenieckich oflag VII C Laufen i VII A Murnau. W 1945 r. powraca do rodziny do Puław, gdzie inwigilowany podejmuje prace jako pedagog. Był kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 1, nr 2 i nr 3. Człowiek wielu pasji i zainteresowań, który miał wielki wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Zmarł przedwcześnie w wyniku tragicznego wypadku motocyklowego w 1963 r.

Prezentowana wystawa to nie tylko fotografie z rodzinnego archiwum, ale również osobiste pamiątki po Eugeniuszu Piątkowskim.

Zapraszamy 4 marca o godzinie 16.00 do Domu Aleksandryjskiego.

Kurator wystawy – Zbigniew Kiełb