Inspirujące dziedzictwo księżnej Izabeli Czartoryskiej

Muzeum Czartoryskich w Puławach włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W nawiązaniu do tegorocznego hasła „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenie inspirowane postacią księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Historia księżnej Izabeli Czartoryskiej, założycielki pierwszego na ziemiach polskich muzeum narodowego, to przykład dziedzictwa, które jest wiecznie żywe. W czasie, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z map Europy, to właśnie ona wyznaczała kierunki działań dla ówczesnych i przyszłych pokoleń, które ożywiała swoimi staraniami, stając się „wodzem chwalebnego czynu”. Postać księżna Izabela inspirowała niegdyś i nadal jest natchnieniem dla przedstawicieli różnych dziedzin do podejmowania nowych przedsięwzięć. Tegoroczne obchody EDD organizowane przez Muzeum Czartoryskich w Puławach skupiają się na żywym dziedzictwie, jakim jest historia księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz jej dokonań.

W niedzielę 17 września zapraszamy do wspólnego świętowania. W ogrodowej przestrzeni otaczającej Altanę Chińską (najstarszy i niedostępny na co dzień pawilon ogrodowy, w dawnym puławskim ogrodzie księżnej Izabeli) uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć z bliska jego wnętrze, poznać jego historię, a także – co najważniejsze – doświadczyć ciągle żywych wartości pozostawionych przez „Panią na Puławach”.

Miejsce, do którego zapraszamy nie jest przypadkowe. Księżna Czartoryska włączyła XVII-wieczną Altanę Chińską, pozostałość po francuskim ogrodzie jej teściów, w przestrzeń urządzonego przez siebie ogrodu w stylu angielskim. Zgodnie ze zwyczajem w Altanie, która pełniła funkcję herbaciarni urządzano spotkania przy tym gorącym napoju – dyskutowano, czytano książki i recytowano wiersze, urządzano drobne gry towarzyskie oraz miło spędzano czas. Księżna Izabela Czartoryska organizowała tego typu spotkania w różnych miejscach przestrzeni ogrodowej. Niewyczerpana w swych pomysłach inspirowała swych gości do picia herbaty w przeróżnych zakątkach jej puławskiego ogrodu. Muzeum Czartoryskich w Puławach powraca do tej tradycji. Dla naszych gości otworzymy podwoje Altany Chińskiej, która będzie idealnym tłem dla przybliżenia postaci księżnej jako inspiracji ogrodniczej, ciągle żywej w np. nieodległej Końskowoli.

Kolejną inspiracją będzie księżna Izabela jako bohaterka książki. Zapraszamy na spotkanie z panem Krzysztofem P. Czyżewskim autorem powieści pt. „Izabela. Świat w płomieniach”. W trakcie będzie można skosztować wyjątkowych kompozycji herbat, stworzonych przez Herbaciarnię Czartoryską, dla której inspiracją była również postać „Pani na Puławach”. Nie zabraknie też różanych konfitur z Manufaktura Różana, dla których dziedzictwo różane i pasje ogrodnicze księżnej Izabeli stały się okazją do stworzenia różanych przysmaków.

Całość wydarzenia będzie wzbogacona przygotowaną specjalnie wystawą planszową przedstawiającą widoki dolnego ogrodu wraz z merytorycznym komentarzem. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, dla których zostanie przygotowana miedzy innymi gra terenowa inspirowana powieścią „Izabela. Świat w płomieniach”.

Zapraszamy!

Kiedy: 17 września 2023 roku
Godzina: 13.00
Gdzie: Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich w Puławach, dolny ogród – przestrzeń przy Altanie Chińskiej. W przypadku niepogody – Dom Aleksandryjski.