Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina

Wystawa Jak Rembrandt… to pierwsza monograficzna wystawa poświęcona twórczości graficznej Jana Piotra Norblina.

Wystawa prezentowana od 23 września 2024 r. w Muzeum Czartoryskich w Puławach jest pierwszą monograficzną wystawą graficznej twórczości Norblina w zestawieniu z pracami mistrza Rembrandta i pracami XVIII-wiecznych rembrandtystów. Do Puław zawitają prace między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki PAU i PAN, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nie zabraknie wątku puławskiego, ponieważ w tym roku przypada okrągła 250 rocznica związków rodziny Czartoryskich z Janem Piotrem Norblinem. Warto podkreślić, że to właśnie księżna Izabela z Flemingów i jej mąż Adam Kazimierz Czartoryscy sprowadzili do Polski tego francuskiego artystę.

Wystawa jest również okazją do pierwszego publicznego zaprezentowania puławskiego zbioru grafik Norblina i jego ucznia Michała Płońskiego podarowanego naszemu Muzeum przez Rodzinną Fundację Blochów w Nowym Jorku.

Kuratorem wystawy jest dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, specjalista od grafiki dawnej, w szczególności twórczości Jana Piotra Norblina.Scenariusz wystawy zakłada przedstawienie prac problemowo z uwzględnieniem zagadnień artystycznych, warsztatowych oraz ideowych poruszanych przez Norblina pracach, które powstawały zaledwie na przestrzeni 15 lat.

W ramach wystawy, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Trzy Trąby, ukaże się katalog. Publikacja składająca się z 2 części to pierwsze kompleksowe opracowanie naukowe twórczości graficznej Jana Piotra Norblina oraz pierwsze opracowanie kolekcji grafik Norblina podarowanych Muzeum Czartoryskich w Puławach przez Rodzinną Fundację Blochów w Nowym Jorku.

Jan Piotr Norblin, urodzony i wykształcony we Francji artysta, spędził w Polsce trzydzieści lat owocnej kariery. W tym czasie zdążył związać się z Polską rodzinnie (miał dwie polskie żony, tu urodziły się jego dzieci) i wpisać w pejzaż kulturalny – tworząc dla polskich mecenasów, a także kształcąc swoich uczniów (Henryk Daniel Nether, Michał Płoński, Aleksander Orłowski, Jan Rustem). W Polsce powstały też niemal wszystkie ryciny Norblina – ponad 90 prac.

Niniejsza wystawa ma na celu przybliżyć widzom fascynującą sztukę graficzną działającego w Polsce artysty. Ważnym źródłem sztuki Norblina była polska rzeczywistość, której wnikliwa obserwacja pozwoliła stworzyć wysoce oryginalne dzieła. Ekspozycja przypomina w ten sposób, że fascynujące prace mogą powstawać poza głównymi centrami sztuki, a kultura europejska to zjawisko wykraczające poza sztuczne narodowe podziały.

Opracowanie dr Paweł Ignaczak, Muzeum Czartoryskich w Puławach