Lekcje muzealne

TEMATY ZAJĘĆ

  • Moja pierwsza wizyta w muzeum

Czym jest muzeum, co to jest eksponat i kolekcja? Czy każdy zabytek jest dziełem sztuki? Dlaczego nie można dotykać niektórych rzeczy na ekspozycji,  czym zajmują się osoby pracujące w muzeum. Czy moja zabawka może stać się kiedyś zabytkiem? Jak z tym wszystkim związany jest biały kruk? Lekcja przeznaczona dla maluchów, które po raz pierwszy odwiedzają muzeum. Dzieci poznają zasady zachowania się w muzeum. Dowiedzą się kto w nim pracuje. W trakcie zwiedzania ekspozycji zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z muzealnictwem.

  •  Poznajemy rodzinę Czartoryskich

Izabela, Adam Kazimierz, Adam Jerzy, Maria, Zofia, Władysław i wielu innych Czartoryskich – kim byli, czego dokonali, jak zostali zapamiętani i co zostawili po sobie.  Zajęcia przybliżają historię Puław poprzez poznanie dokonań rodziny Czartoryskich. Uczestnicy dowiedzą się co doprowadziło do osiedlenia się tego rodu w Puławach oraz poznają sylwetki poszczególnych przedstawicieli Czartoryskich.

  •  Kto ty jesteś? Polak mały!

W oparciu i historię Puław oraz dokonania rodziny Czartoryskich, dzieci dowiedzą się co znaczą naród, patriotyzm oraz bohater narodowy np. Tadeusz Kościuszko. Poznają barwy i symbole narodowe oraz legendę o Lechu, Czechu i Rusie.

  •  Jak dobrze znasz park w Puławach?

Czy w Świątyni Sybilli mieszkała Sybilla? Czy Altanę Chińską przeniesiono z Chin? Czego pilnowała puma i dlaczego na ścianach Domu Gotyckim poprzyklejano kawałki z różnych starych budynków? Uczestnicy lekcji uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące puławskiego parku i jego historii. Dowiedzą się o przeznaczeniu poszczególnych obiektów parkowych, poznają historię puławskiego pałacu i ogrodu.

  • W warsztacie artysty

Czy artysta malował samego siebie? Czym się różni pejzaż od płaskorzeźby? Na czym malowano i czego do tego używano? Zajęcia pozwolą zaznajomić się z warsztatem artysty. Podczas spaceru po ekspozycji muzealnej, uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane ze sztuką takie jak: obraz, rzeźba, popiersie, portret, miniatura, płaskorzeźba, autoportret. Na przykładach poznają techniki malarskie, dowiedzą się w czym można rzeźbić oraz czym jest symetria.

 

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955