„Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” – spotkanie autorskie z Katarzyną Bik

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na promocję książki Katarzyny Bik „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem”

„Pierwsza biografia jednego z najcenniejszych obrazów świata, najważniejszego polskiego dzieła sztuki, a zarazem opowieść o niezwykłej kobiecie – kochance księcia Mediolanu, którą w 1490 roku sportretował mistrz Leonardo.
Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.”

By poznać historię najbardziej znanego obrazu w Polsce i zgłębić tajemnice Damy, zapraszamy 27 września 2019 o godzinie 17.00 do Pałacu Czartoryskich.

O Damie opowie autorka książki Katarzyna Bik – historyczka sztuki, dziennikarka i pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie.

*wstęp bezpłatny

Katarzyna Bik – plakat