Nowy eksponat w Muzeum Czartoryskich

18 czerwca 2018 roku do zbiorów naszego muzeum dołączył unikatowy eksponat – modlitewnik królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV.

Ten niezwykły nabytek to dar Fundacji Rodzinnej Blochów z Nowego Jorku, która zajmuje się poszukiwaniem i restytucją dzieł sztuki. Dzięki inicjatywie prezesa Fundacji, Przemysława Jana Blocha, Pan Bogusław Winid – ambasador i doradca prezydenta RP oraz Pan Wojciech Przybyszewski – przedstawiciel Rady Dyrektorów Fundacji przekazali do naszego muzeum tę cenną pamiątkę. Wspomniana książeczka to zbiór modlitw dedykowanych królowej Marii Leszczyńskiej, córce Stanisława Leszczyńskiego. Książeczkę cechuje niezwykła oprawa, gdyż okładka ozdobiona jest złoconymi tłoczeniami i superekslibrisem królowej. Egzemplarz został wydany w Paryżu w 1764 roku, w królewskiej drukarni. Należy podkreślić, iż w zbiorach księżnej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej również przechowywane były modlitewniki Marii Leszczyńskiej. Jednym z cenniejszych jest zachowany do dzisiaj, a przechowywany w Bibliotece XX. Czartoryskich rękopiśmienny modlitewnik królowej. W tym roku mija również 250 rocznica śmierci Marii Leszczyńskiej. Najdłużej panująca królowa Francji zmarła bowiem 24 czerwca 1768 roku.