Rekonstrukcja historyczna „Pamiętny i chlubny Rok 1809”

30 czerwca 2019 roku zapraszamy na rekonstrukcję historyczną „Pamiętny i chlubny Rok 1809”.

Odtworzymy uroczystości związane z 210 rocznicą otwarcia Domu Gotyckiego i wizytą Księcia Józefa Poniatowskiego oraz jego zwycięskich wojsk w Puławach.

Przypomnijmy, wskutek wojny polsko-austriackiej do ziem Księstwa Warszawskiego przyłączono część Galicji. Wojska Polskie dowodzone przez Księcia Józefa Poniatowskiego wyzwoliły Lublin, Sandomierz i Lwów. Te zwycięskie kampanie dały nadzieję Polakom na niepodległość, a wojska triumfalnie wkroczyły do Puław, by oddać hołd twórczyni pierwszego polskiego muzeum narodowego – Księżnej Izabeli Czartoryskiej i chlubnym pamiątkom zgromadzonych w Świątyni Sybilli.

Izabela Czartoryska powitała Księcia Józefa Poniatowskiego paradnym orszakiem, w którym szli mieszkańcy Puław i okolic, żołnierze, rodzina Czartoryskich oraz ich goście. Wszyscy nieśli najcenniejsze narodowe pamiątki ze zbiorów Świątyni Sybilli. Były to między innymi pamiątki po Piastach, Jagiellonach, Wazach, zdobycze wiedeńskie, buławy hetmańskie i inne pamiątki związane z chlubną przeszłością Polski.

W najbliższą niedzielę spotykamy się o godzinie 16.00 w Muzeum Czartoryskich w Puławach. W Sali Gotyckiej zostanie zaprezentowana księga, którą Księżna Izabela Czartoryska w 1809 roku wyłożyła w Świątyni Sybilli. Swoje podpisy złożyli w niej wówczas wojskowi przebywający w Puławach. Księga ta, po raz pierwszy od 210 lat, zostanie przedstawiona publicznie.

Następnie na dziedzińcu pałacowym zostanie uformowany orszak, na wzór tego zorganizowanego przez Księżną Izabelę. Pochód przejdzie do Domu Gotyckiego, w którym złożone zostaną pamiątki niesione w orszaku oraz zostanie odczytana odezwa do Wojska Polskiego autorstwa Księżnej Czartoryskiej. Następnie uczestnicy pochodu przejdą do Świątyni Sybilli, gdzie będą mogli złożyć swoje podpisy w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność księdze pamiątkowej.

O godzinie 1809 na terenie parku rozpocznie się koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Początek rekonstrukcji – godzina 16.00 w Sali Gotyckiej w Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Zapraszamy!

 

 

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955