Rok Księżnej Izabeli Czartoryskiej

Rok 2019 to rok ważnych jubileuszy związanych z działalnością Księżnej Izabeli Czartoryskiej. 210 lat temu, w 1809 r., Księżna w obecności księcia Józefa Poniatowskiego i jego zwycięskich wojsk dokonała symbolicznego otwarcia Domu Gotyckiego. Był to drugi po Świątyni Sybilli budynek muzealny. Kilka lat później, w 1814 r. uroczyście otworzyła przypałacową kaplicę, przyszłe mauzoleum rodu książąt Czartoryskich – obecny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Aby uhonorować postać Księżnej Izabeli i jej wszechstronną działalność, Muzeum Czartoryskich w Puławach ogłasza rok 2019 Rokiem Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Wszystkie zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia przypomną nie tylko dokonania i zasługi Księżnej Izabeli, historię rodu książąt Czartoryskich w Puławach, ale przede wszystkim ukażą kobietę, która wyprzedzała swoją epokę. W ten sposób oddamy hołd twórczyni pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli.

Zaplanowane przez nas przedsięwzięcia to m.in.: Kolędowanie z Rodziną Książąt Czartoryskich, Noc Muzeów, konferencja naukowa poświęcona kulturalnej i patriotycznej działalności Księżnej Izabeli oraz rekonstrukcja historycznego pochodu z 1809 r.

Obchody Roku Księżnej Izabeli zakończą w listopadzie Zaduszki Historyczne  oraz wystawa odnosząca się do ostatnich dni pobytu Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Puławach.

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955