Spacerkiem, jak dawniej, przez puławski most prezydencki

Muzeum Czartoryskich w Puławach po raz kolejny włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W nawiązaniu do tegorocznego hasła „Szlaki, sieci, połączenia” przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenie inspirowane puławskim mostem imienia „Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego, który w tym roku obchodzi swoje 90-lecie.

Puławski most prezydencki z 1934 r. to jedno z ważniejszych połączeń komunikacyjnych na Lubelszczyźnie. Uruchomiono go 20 października 1934 r. Charakterystyczna stalowa konstrukcja pozwala pokonać rzekę Wisłę na historycznym szlaku handlowym między Radomiem a Lublinem. W niedzielę 15 września 2024 r. zapraszamy do wspólnego odkrywania historii puławskiego mostu.

Wydarzenie pt. „Spacerkiem, jak dawniej, przez puławski most prezydencki” przygotowane przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta, dział Muzeum Czartoryskich w Puławach rozpocznie się od finisażu wystawy pt. ,,Miedzy dwoma brzegami…” opowiadającej historię puławskiego mostu prezydenckiego. Następnie, przypomnimy dawną tradycję spacerów po moście prezydenckim i zaprosimy Państwa na taki spacer. W jego trakcie uczestnicy poznają dzieje jego budowy, zniszczenia w 1939 r. i 1944 r., a także odbudowy, zakończonej w 1949 r.

Gospodarzem spotkania będzie Zbigniew Kiełb, historyk, adiunkt Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Zapraszamy 15 września 2024 roku (niedziela)
W PROGRAMIE:

12.00 – finisaż wystawy „Między dwoma brzegami…” wraz komentarzem kuratorskim, Dom Aleksandryjski
12.40 – zbiórka uczestników spaceru, przed Domem Aleksandryjskim
15.00 – planowane zakończenie spaceru, ul. 6 Sierpnia, obok dawnej siedziby władz miejskich

WYDARZENIE SKIEROWANE DO OSÓB PEŁNOLETNICH, WSTĘP WOLNY
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZENIA.
Zapisy przyjmowane w terminie 21 sierpnia – 12 września 2024 r. na adres: pracownia@muzeumczartoryskich.pulawy.pl