Wirtualne Zaduszki Historyczne

Obecna sytuacja epidemiczna „zmusza” instytucje kultury, w tym muzea, do wprowadzania nowych, nietradycyjnych form kontaktu z odbiorcami. Brak możliwości osobistej interakcji jest często utrudnieniem, ale z drugiej strony daje duże pole do innego zaprezentowania szerokiej działalności instytucji i dotarcia, z często nieznanymi, materiałami do większej liczby osób.

W tym roku Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza Państwa do udziału w kolejnej, tym razem wirtualnej, edycji Zaduszek Historycznych. Inicjatywa rozpoczęta w 2011 roku i wzbogacona powstałą rok później Akcją Zapal Pamięć na stałe wpisała się w puławski kalendarz wydarzeń kulturalnych. Przez ten czas przyciągnęła duże grono uczestników, dzięki niej przypomniano i upamiętniono zapomniane postaci związane z Puławami.

Tegorocznymi bohaterami Zaduszek Historycznych i Akcji Zapal Pamięć mieli być puławscy bohaterowie walk o niepodległość od czasów Postania Listopadowego 1830/1831 do Bitwy Warszawskiej 1920 r. Decydując się jednak na wirtualną formę Zaduszek Historycznych, postanowiliśmy rozszerzyć grono osób, które przypomnimy i upamiętnimy. Przez cały listopad tego roku na fanpage’u Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta będziemy  prezentować sylwetki osób związanych z naszym miastem w okresie od połowy XIX wieku do początku XXI wieku. Będą to osoby mniej i bardziej znane, wojskowi, nauczyciele, urzędnicy, działacze kultury, przedsiębiorcy, lekarze i wielu innych. Niektórych z nich kojarzą Państwo z dokonań, innych tylko z imienia i nazwiska, niektórych znaliście osobiście, a jeszcze o innych nie słyszeliście wcale.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału, podzielenia się wspomnieniami, informacjami. Wspólnie upamiętnijmy tych wszystkich, którzy przed nami zapisali się na kartach historii naszego miasta. Wspólnie zachowajmy i twórzmy historię, którą przekażemy następnym pokoleniom.

Obserwujcie Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Zachęcamy też do odwiedzenia specjalnego albumu Zaduszki Historyczne, gdzie można zapoznać się z biogramami osób, które przypominaliśmy w latach 2011-2019.


fot. Zbigniew Kiełb

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955