Wystawa ,,Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”

Bohaterem  najnowszej wystawy zorganizowanej przez Muzeum Czartoryskich w Puławach jest wybitny pedagog, społecznik, twórca Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na ziemi puławskiej, naukowiec i autor przewodnika „Puławy i okolice” – Włodzimierz Zinkiewicz.  Wystawa ,,Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”, nie tylko przybliża współczesnym tę wyjątkową dla Puław postać, ale również ukazuje nasze miasto takim, jakie było przed II wojną światową.

Puławy z drugiej połowy lat 30. XX wieku zostały uchwycone na kartach przewodnika „Puławy i okolice”. Publikacja ta ukazała się w 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny. Dzięki fragmentom przewodnika i zdjęciom zobaczymy Puławy oczami Włodzimierza Zinkiewicza. Sam autor nie miał świadomości, jak jego publikacja okaże się dla nas – potomnych cenna. W zawierusze wojennej zniszczono całkowicie lub częściowo wiele zabudowań z historycznego śródmieścia naszego miasta, a pamięć o nich, ich wyglądzie i przeznaczeniu przetrwała jedynie na kartach przewodnika Włodzimierza Zinkiewicza.

W drugiej części wystawy, na blisko 70. fotografiach z lat 1939-1940, będzie można zobaczyć zniszczenia jakim uległy Puławy w czasie II wojny światowej. Wiele zdjęć będzie po raz pierwszy opublikowana. Dodatkowo kalendarium puławskiego września 1939 r. przedstawi najważniejsze informacje, dzień po dniu, od 1 do 15 września 1939 r.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w 80. rocznicę zajęcia przez okupanta niemieckiego naszych Puław oraz w przededniu 115. rocznicy urodzin prof. Włodzimierza Zinkiewicza, patrona jednej z puławskich ulic.


Zapraszamy 15 września 2019 roku o godzinie 16.00. Wystawa będzie prezentowana w Domu Aleksandryjskim.

Kurator wystawy Zbigniew Kiełb

 

Plakat Włodzimierz Zinkiewicz

 

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955