Zapraszamy do Domu Aleksandryjskiego

Odwiedzając obecnie Muzeum Czartoryskich w Puławach możecie Państwo, w ramach jednego biletu, zobaczyć wyjątkową ekspozycję w pałacu, wnętrza Domu Gotyckiego i Świątyni Sybilli oraz wnętrze Domu Aleksandryjskiego wraz z prezentowanymi w nim wystawami o historii miasta Puławy i ich mieszkańcach.

W Domu Aleksandryjskim poznacie Państwo zawiłą historię tego budynku, której nie znajdziecie w żadnym przewodniku oraz zobaczycie dwuczęściową wystawę:

„Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”–  która przybliża losy jednego z patronów puławskich ulic oraz autora unikalnego przewodnika „Puławy i okolice” wydanego w 1939 r.

„Zniszczone Puławy w 1939 oku” – ponad 60. unikatowych fotografii ukazuje miasto obrócone w ruinę, a którego uroki i zabytki opisywał w swoim przewodniku Włodzimierz Zinkiewicz. Wystawa ta to również okazja do zapoznania się z kalendarium puławskiego września 1939 r.

Tematyka wystawy wpisuje się w rocznice: urodzin Włodzimierza Zinkiewicza, wydania jego przewodnika i wybuchu II wojny światowej oraz zorganizowania przez bohatera tej wystawy Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w 1940 r.


Niebawem w Domu Aleksandryjskim odwiedzający również będą mogli zobaczyć Pokój Historycznych Osobliwości, w którym zaprezentujemy różnorodne archiwalia pochodzące z lat 1880-2005  dotyczące historii Puław i ich mieszkańców. Archiwalia te w ostatnich latach pozyskała Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Pokój Historycznych Osobliwości będzie otwarty dla zwiedzających pod koniec czerwca 2020 r. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia tej wystawy.


Dom Aleksandryjski można zwiedzać, w ramach jednego biletu do Muzeum Czartoryskich w Puławach, od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 do 17.00.

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta mieszcząca się w Domu Aleksandryjskim jest czynna dla petentów od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA

 

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955