Promocja książki Prof. Teresy Grzybkowskiej „Kobieta wodzem chwalebnego czynu”

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na promocję książki prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej „Kobieta wodzem chwalebnego czynu. Twórczynie pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych”, która odbędzie się 14 czerwca (piątek) o godzinie 16.00 w Domu Aleksandryjskim (Zespół Rezydencyjny XX. Czartoryskich).

Książka prof. Teresy Grzybkowskiej opisuje powstanie pierwszych polskich muzeów z perspektywy ich twórczyń. W publikacji poruszono nie tylko temat muzeów, ale również ogrodów, wolnomularstwa i filozofii epoki Oświecenia.
Na warsztat wzięto wybitne Polki ówczesnej epoki: Izabelę z Flemmingów Czartoryską, Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową,
Elżbietę z Czartoryskich Lubomirską. Tytuł publikacji nawiązuje do sentencji umieszczonej na kluczu do Domu Gotyckiego – Dux femina facti.

Planowane wydarzenie jest wstępem do organizowanej przez Muzeum Czartoryskich w Puławach konferencji naukowej: Izabela Czartoryska – dux femina facti.

* Prof. zw. dr hab. Teresa Grzybkowska, historyk sztuki, zajmuje się malarstwem polskim i europejskim XVI–XXI wieku, dawną sztuką gdańską i malarstwem Jacka Malczewskiego, początkami muzealnictwa, historią ogrodów, związkami malarstwa z muzyką. Autorka 12 książek oraz rozpraw, artykułów i recenzji m.in. współczesnych wystaw artystycznych. Założycielka studiów historii sztuki (i rocznika „Porta Aurea”) na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pracowała w latach 1989–2002, wicedyrektor do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Gdańsku (2000–2002), członek Rady Naukowej Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2009–2015. Autorka wystaw w Muzeach Narodowych.
Od 2002 związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Członek Polskiego Instytutu Nad Sztuką Świata.

kluczKontakt

ADRES ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
NUMER TELEFONU (81) 888 44 11
ADRES E-MAIL administracja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
NIP 7162819828
REGON 366215955